آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا که عصر امروز در سفری غیرمنتظره به کابل آمده، پس از دیدار با رهبران افغانستان در یک نشست خبری گفت: آمریکا به اهداف خود در افغانستان دست یافته و سربازان آمریکایی، تا یازدهم سپتامبر این کشور را ترک خواهند کرد.

وزیر خارجه آمریکا، گفت: «من به این دلیل به کابل آمده‌ام که شخصا تعهد آمریکا را برای یک همکاری پایدار با افغانستان و مردم این کشور اعلام کنم.»

وی همچنین تاکید کرد که  آمریکا هرگز قصد حضور نظامی دائمی در افغانستان را نداشته و از سوی دیگر خطر القاعده در افغاستان به طرز قابل توجهی کاهش یافته است.

بلینکن افزود: حتی اگر حضور نظامی ما در افغانستان خاتمه یابد، اما همکاری‌های ما با افغانستان ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد: ما در چند ماه آینده برنامه‌هایی داریم که مطمئن شویم این خروج مسوولانه صورت می‌گیرد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به دیدار خود با مقامات افغانستان نیز گفت که غنی و عبدالله هر دو از روند خروج آمریکا از افغانستان پشتیبانی می‌کنند. 

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که کشورش نمی‌خواهد حضور دایمی در افغانستان داشته باشد، اما خروج نیروهای آمریکایی به معنای فراموشی افعانستان نیست.

وی همچنین گفت که حمایت آمریکا از افغانستان و دست‌آوردهای 20 سال گذشته در این کشور، ادامه خواهد یافت.

به گفته او، افغانستان سال 2021، افغانستان سال 2001 نیست و در 20 سال گذشته، تغییرات مثبت زیادی در بخش‌های مختلف داشته است.

بلینکن در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بسیار مهم است که طالبان این موضوع را به رسمیت بشناسد که (گروهی) مشروع و پایدار نخواهد بود اگر روند سیاسی را رد کند و سعی کند افغانستان را با زور تصاحب کند. این زمان گذار است و هر گذاری عدم اطمینان و نگرانی با خود دارد و من این موضوع را درک میکنم.