سوریه و روسیه تأیید کردند که ایالات متحده اقدامات خود را با هدف جلوگیری از بازگشت آوارگان سوریه به مناطق آزادشده از طریق حمایت از مزدوران تروریستی خود و سرمایه‌گذاری روی آنها برای انجام عملیات تروریستی علیه دولت سوریه و غیرنظامیان ادامه می‌دهد و به موازات آن تحریم‌های اقتصادی یکجانبه علیه سوریه را نیز افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، ستادهای هماهنگی سوریه و روسیه برای بازگشت آوارگان سوری با صدور بیانه‌ای تاکید کردند که به کار خود برای ایجاد شرایط بازگشت آوارگان و ارائه همه کمک‌های ممکن به شهروندان به منظور تامین بازگشت ایمن و داوطلبانه به مناطقی که برای اقامت خود برگزینند، ادامه می‌دهد.

در این بیانیه تأکید شده است که ایالات متحده و متحدانش همچنان با حمایت از باندهای مسلح تروریستی و اعمال تحریم‌های اقتصادی که نقض آشکار قانون بین المللی است، مانع بازگشت شهروندان سوریه به وطن خود می‌شوند.

بر اساس این بیانیه، طرف آمریکایی در تلاش است با این اقدامات رنج و از خودگذشتگی ملت سوریه را طی ده سال اخیر در مبارزه با گروهک تروریستی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی دست کم بگیرد، آن هم پس از اینکه ملت سوریه در مبارزه با تروریسم تحت رهبری دولت بشار اسد موفق عمل کردند.

در این بیانیه آمده است: بر اساس اطلاعات سازمان ملل، سطح خشونت و شکنجه و اعدام میدانی در اردوگاه آوارگان الهول در مناطق تحت اشغال نیروهای آمریکایی در الحسکه بالا رفته است و این نشانه شکست آمریکا در تضمین امنیت مناطق تحت اشغال آن است.

ستادهای هماهنگی دولت های روسیه و سوریه از طرف آمریکایی خواستند به اعمال فشار و بی ثبات کردن اوضاع اقتصادی و اجتماعی در سوریه پایان دهد و تحریم‌های غیرقانونی را لغو و نیروهایش را از همه خاک سوریه خارج کند.

در این بیانیه از جامعه بین المللی نیز خواسته شده است دست از تصدیق اتهام زنی‌های آمریکا علیه سوریه و رهبری و ملت آن بردارد.