وزیر خارجه آمریکا که به همراه وزیر دفاع این کشور در تور آسیایی به‌سر می‌برد بعد از ظهر چهارشنبه به وقت تهران با همتای کره جنوبی خود در سئول دیدار کرد.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» « آنتونی بلینکن » در دیدار با «چونگ یو یانگ» وزیر خارجه کره جنوبی  برنامه‌های هسته ای و موشکی کره شمالی را تهدیدی برای منطقه و جهان خواند. وی گفت: «ایالات متحده با کره جنوبی، ژاپن و دیگر متحدانش برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی همکاری خواهد کرد.»

این در حالی است که چند مقام آمریکایی سه‌شنبه مدعی شدند که کره شمالی آماده انجام اولین آزمایش موشکی خود از زمان روی کار آمدن «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکاست.

 یک مقام ارشد آمریکایی سه شنبه گفت که کره شمالی ممکن است تصمیم بگیرد پس از مطلع شدن از نتیجه جلسات «آنتونی بلینکن» و «لوید آستین» وزیر خارجه و دفاع آمریکا که در منطقه هستند، یک آزمایش موشکی انجام دهد.

وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی در نشست با همتای ژاپنی خود در توکیو مدعی شد ایالات متحده به همکاری با متحدان خود برای خلع سلاح اتمی کره شمالی ادامه خواهد داد. (جزئیات بیشتر)

به گزارش آسوشیتدپرس، بلینکن در این دیدار مدعی رفتار نامناسب دولت کره شمالی با شهروندان خود شد و گفت، باید در کنار افرادی باشیم که حقوق و آزادیهای اساسی خود را می‌خواهند و در مقابل کسانی که آنها را سرکوب می‌کنند، بایستیم.

بلینکن و آستین، وزرای خارجه و دفاع آمریکا در اولین سفر خارجی خود، به شرق آسیا آمده و هدف از این سفر را تقویت اتحادهای آسیایی آمریکا برای مقابله با تهدید‌های چین و کره شمالی خوانده‌اند.