منابع خبری دوشنبه از ارسال یاداشت دیپلماتیک ترکیه به رژیم صهیونیستی، یونان و اتحادیه اروپا در خصوص تحرکات در مدیترانه و نزدیک سواحل این کشور خبر دادند.

به گزارش منابع خبری، ترکیه یاداشت دیپلماتیکی را به یونان، رژیم اسرائیل و اتحادیه اروپا ارسال کرده و به آنها توصیه کرده تا با گرفتن مجوز  از ترکیه ، در فلات قاره این  کشور فعالیت کنند. 

ترکیه و یونان مدتهاست که در زمینه حضور کشتیهای تحقیقاتی ترکیه در آبهای مورد مناقشه برای کشف و حفاری منابع هیدروکربن تنش دارند.

ترکیه همچنین  ادعا کرده که یونان به اعضای جنبش گولن (FETO) پناه داده است. «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه مدعی شد که یونان به مقصد امن اعضای جنبش گولن مبدل شده، زیرا آنها در آنجا می‌توانند بدون مانع حرکت و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند.

این در حالی است که طی روزهای گذشته نیروی دریایی رژیم صهیونیستی همراه با قبرس و یونان رزمایشی را در مدیترانه برگزار کرد.

نیروی دریایی یونان در بیانیه‌ای اعلام کرد هدف این رزمایش مقابله با چالش‌ها و تهدیدهای جدید در محیط دریایی و تقویت سطح همکاری و درک مشترک میان این کشورها بود. بعضی از کشورهای عضو ناتو مانند یونان، خواستار اخراج ترکیه از این سازمان نظامی به بهانه فعالیت‌های دریایی در شرق مدیترانه و روابط نزدیک آنکارا با مسکو شده‌اند.