کاخ ریاست جمهوری روسیه ( کرملین ) از وجود طرح مشترک ایالات متحده آمریکا و متحدانش برای تخریب توان  پزشکی روسیه در مقابله با کرونا خبر داد.

منبعی در کرملین امروز جمعه در گفت‌وکو با رسانه‌های روسیه گفت که: «واشنگتن و متحدان آن برای راه‌اندازی تبلیغات گسترده علیه واکسن اسپوتیک-وی برنامه ریزی می‌کنند».

به گفته این مسئول روس در این حملات برنامه‌ریزی شده رسانه‌ای، سازمان‌های غیردولتی مانند مؤسسه سورس و خبرگزاری‌های رویترز و بی‌بی‌سی مشارکت خواهند کرد.

شبکه راشا تودی روسیه به نقل از منبع مذکور در کرملین گزارش داد: «هدف از این حمله رسانه‌ای علیه واکسن اسپوتنیک-‌وی، همه کشورهایی اروپایی است که با استفاده از این واکسن موافقت کرده‌اند».

خبر اقدام احتمالی آمریکا و متحدان آن برای تخریب واکسن روسی بعد از آن منتشر می‌شود که اخیراً این واکسن، با پیشی گرفتن  از واکسن «فایزر» آمریکا از لحاظ کسب تأییدیه در کشورهای مختلف در جایگاه دوم قرار گرفته است.

در حال حاضر، بیش از ۴۵ کشور جهان استفاده از واکسن روسی اسپوتنیک را مورد تایید قرار داده‌اند.

«آنتونی فائوچی» مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا امروز شنبه این هفته نیز گفت که داده‌های واکسن روسی اسپوتنیک به نظر او بسیار خوب بوده است.

او در گفت‌وگو با به شبکه یونانی «Skai» گفته است: «اطلاعاتی که از اسپوتنیک دیده‌ام، بسیار خوب به نظر می‌رسد. من اطلاعات زیادی درباره (واکسن) چینی ندارم زیرا چین دو یا سه واکسن مختلف دارد، بنابراین من کارایی آن‌ها را با دقت دنبال نکرده‌ام اما اطلاعات نوع روسی بسیار خوب به نظر می‌آید».