« سرگئی لاوروف » وزیر امور خارجه روسیه هفته آینده به چند کشور غرب آسیا سفر خواهد کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در نشستی خبری گفت لاوروف از هشتم تا دوازدهم ماه جاری میلادی (۱۸ تا ۲۲ اسفند) به امارات متحده عربی، عربستان سعودی و قطر سفر خواهد کرد.

این دیپلمات روس افزود، هدف این سفر عمدتاً گسترش همکاری‌های اقتصادی، گفت‌وگو درباره اوضاع کشورهای منطقه و تنش زدایی در آن و همچنین هماهنگی بیشتر در بازارهای نفت و گاز خواهد بود.

زاخاروا همچنین درخصوص اظهارات «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان درخصوص هفتمین سالگرد الحاق منطقه کریمه به روسیه ابراز تأسف کرد و گفت، چنین ادعاهایی بر فضای جلسات آتی اتحادیه اروپا تأثیر منفی خواهد داشت.

روسیه هفت سال قبل با برگزاری همه‌پرسی در منطقه کریمه و موافقت اکثرین ساکنین، آن را به خاک خود ضمیمه کرد اما کشورهای اروپایی به این اقدام اعتراض کرده و مسکو را مورد تحریم قرار دادند.

روابط روسیه و اتحادیه اروپا طی ماههای گذشته بر سر مسائل مختلف از جمله پرونده الکسی ناوالنی و فعالیت‌های ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه به تیرگی گراییده است. لاوروف اخیرا طی یک مصاحبه تأکید کرده است که دیگر چیز زیادی از روابط مسکو و بروکسل باقی نمانده است.