عضو کمیته روابط خارجی پارلمان عراق روز سه شنبه  از تحرکات جاری سفرای عربستان سعودی و آمریکا در عراق و دیدار مستمر آنها با شیوخ عشایر این کشور انتقاد کرد.

«مختار الموسوی» در گفت‌وگو با پایگاه خبری المعلومه گفت:  وقتی دولت عراق  نمی‌داند چه کسی در فرودگاه‌هایش فرود می‌آید  و کنترل بنادر خود را از دست داده است، این امر نشان می‌دهد که حاکمیت و استقلال از عراق رخت بسته است.

وی افزود: در همه کشورها دنیا کار سفرا در آن کشورها محدود است و وزارت خارجه همه اقدامات دیپلماتیک  سفرا را در راستای حفظ حاکمیت کشورها و اقتدار آن زیر نظر دارد.

الموسوی گفت: وقتی کار سفرای عربستان سعودی، امارات و آمریکا از یک کار دیپلماتیک به دیدار با شخصیت‌های عشایر و دخالت در امور متعدد تبدیل می‌شود، یعنی از وجود حاکمیت خبری نیست و دولت اطلاع ندارد چه کسی در فرودگاه‌هایش فرود می‌آید و کنترل برخی گذرگاه‌ها را هم از دست داده و گذرگاه‌هایی هم پیدا می‌شود که از وجود آنها بی اطلاع است.

وی افزود:  دلیل اصلی  همه آنچه در کشور اتفاق می‌افتد، نقش ضعیف وزارت امور خارجه عراق است که کار سفیران را مشخص نکرده است.

عضو پارلمان عراق گفت: اگر وزارت خارجه عراق نقش بزرگی داشت در برابر رفتار آمریکا در حمله به الحشد الشعبی در مرز عراق ساکت نمی‌نشست.