دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در کنفرانس «متحد علیه عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر اسرائیل »  عادی سازی روابط رژیم‌های عربی با اشغالگران تحت نظارت آمریکا را توطئه‌ای علیه دین و تاریخ امت اسلام توصیف کرد.

در این کنفرانس عربی-اسلامی که طی امروز و فردا(۲۰ و ۲۱ فوریه) در حال برگزاری است، پانصد شخصیت از همه کشورهای عربی که نماینده بخش اعظمی از جریان‌های فکری و سیاسی متعهد به آرمان فلسطین و خط مقاومت و ضد سازشگری هستند، حضور دارند.

به گزارش کانال تلگرامی «یونیوز» ، «زیاد النخاله» دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت: «مطمئنیم که ملت‌های عربی و اسلامی که در راه دفاع از فلسطین و قدس گذشت و جانفشانی  کردند درک می‌کنند، که اتفاقات امروز توطئه‌ای علیه دین آنها و تاریخ آنهاست».

وی افزود: «موج اخیر عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی تلاشی برای مهار مقاومت علیه اسرائیل است».

النخاله گفت: «به رغم مقاومت ملت فلسطین و در سخت‌ترین شرایط، آمریکا توانست در صفوف کشورهای عربی شکاف ایجاد کند تا مقاومت را در منطقه محاصره کند و آمریکا و رژیم صهیونیستی در تغییر جغرافیای منطقه دستشان باز شود».

وی تاکید کرد: «امت عربی و اسلامی پس از تحمل همه مشقات و رشادت‌ها، تسلیم حکام و رهبران شکست خورده‌ای نمی‌شوند که شعارهایی پوچ سر می‌دادند، اما در نهایت خودشان تسلیم دشمن شدند».

دبیر کل جهاد اسلامی افزود: «حکام عرب سازش با اشغالگران را یک موضوعی منطقی قلمداد کردند؛ اما برای صهیونیست‌ها به معنای تسلیم شدن کشورهای عربی و اسلامی در برابر واقعیت موجودیت رژیم صهیونیستی است که فرصتی برای نابودی آن وجود ندارد».

النخاله تصریح کرد: «در برابر همه این خطرهایی که هر روز ادامه دارد ،همگی مثل یک سد محکم و با شعار متحد علیه عادی سازی در برابر این انحطاط عربی می‌ایستیم».

النخاله طرح صلح عربی را هم برای حل مناقشه اعراب و اسرائیل غیرقابل قبول خواند و گفت:« این طرح صرفا پلی برای عبور برخی کشورهای عربی به سمت دشمن اسرائیلی بود».

دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین پیش از این نیز طرح صلح عربی را خطرناک‌تر از اعلامیه بالفور خوانده  و گفته بود که این طرح، موجودیت اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد در حالی که  فلسطینی‌ها با آن موافق نیستند، بلکه فلسطین تاریخی از بحر تا نهر است.

طرح صلح عربی، طرحی است که «عبدالله بن عبدالعزیز» شاه وقت سعودی در مارس ۲۰۰۲ در اجلاس سالانه سران عرب در بیروت مطرح کرد که مورد پذیرش تمام کشورهای عضو قرار گرفت و به تصویب رسید. این طرح  شامل مقرراتی است که از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی جلوگیری می‌کند تا زمانی که رژیم صهیونیستی به بازپس‌دهی حقوق فلسطینی‌ها بر اساس قطعنامه‌های بین المللی متعهد نباشد و از خاک کشورهای عربی که در سال ۱۹۶۷ اشغال کرده عقب نشینی نکرده باشد.