مقام‌های ارشد یونان از جمله نخست وزیر و وزیردفاع این کشور نسبت به فروش زیردریایی‌های آلمان به ترکیه و تقویت بنیه نظامی این کشور ابراز نگرانی کردند.

 به نوشته وبگاه «احوال» «نیکوس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع یونان از «آنگرت کرامپ کارنباوئر» وزیر دفاع آلمان خواسته که فروش زیردریایی به ترکیه را به حالت تعلیق درآورد، اما همتای آلمانی وی این درخواست را رد کرده است. وزیر دفاع آلمان نیز در این زمینه گفته است: «برنامه ساخت و فروش 6 فروند زیردریایی مدل 214  به ترکیه متوقف نمی‌شود یا حتی به تاخیر می‌افتد زیرا شرکت "تیسن" موظف به اجرای قراردادهای امضا شده در سال 2002 است.»

«کریاکوس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان نیز در حالی نگران افزایش توان نظامی ترکیه است که این کشور با یک سری توافق‌ها با آلمان از جمله برای تقویت ناوگان زیردریایی و تانک‌ها، در پی به‌روزرسانی نیروهای مسلح خود است.

میتسوتاکیس در سخنرانی خود در نشست اروپا 2021 ، تحریم‌های ایالات متحده علیه صنایع نظامی ترکیه را پس از خرید سامانه «اس-400»  ساخت روسیه توسط ترکیه را یادآوری کرد.

یونان، قبرس و فرانسه از آلمان خواسته‌اند تا زمانی که ترکیه در اختلاف با یونان بوده و عملیات اکتشافی در دریای مدیترانه نزدیک قبرس را متوقف نکند صادرات اسلحه به ترکیه را متوقف کند. آلمان تاکنون  با این درخواست‌ها مخالفت کرده است.

وزیر دفاع  یونان  اخیرا در مصاحبه با یک رسانه یونانی گفت، یونان و ترکیه در سال ۲۰۲۰ به دلیل اختلافات طولانی مدت سه بار تا آستانه جنگ پیش رفتند.

یونان برای تقابل با ترکیه و در حالیکه این کشور را متهم به برقراری امپراتوری گذشته خود کرده، علاوه برخرید این جنگنده‌ها و ارتقای ناوگان جنگنده‌های «اف-۱۶»، قصد استخدام ۱۵ هزار پرسنل نظامی را در چهار سال آینده دارد. یونان همچنین برای آموزش‌های مورد نیاز پروازی با رژیم صهیونیستی نیز در ماه جاری یک توافق ۱.۶۸ میلیارد دلاری منعقد کرد.