منابع عراقی، امروز (پنجشنبه)، گزارش دادند که یک کاروان حامل تجهیزات لجستیکی ارتش آمریکا در استان بابل (مرکز عراق) و یک کاروان لجستیک دیگر در استان بصره (جنوب) هدف قرار گرفته است.

کانال تلگرامی «صابرین نیوز» در ارتباط با حمله دوم در استان بصره خبر داد که این کاروان در منطقه «اللحیس» هدف قرار گرفته است.

وبگاه خبری «شبکه الاعلام المقاوم» نیز در ارتباط با حمله نخست در استان بابل گزارش داد که گروه مقاومت «قاصم الجبارین» این حمله را برعهده گرفته است.

صابرین نیوز در ادامه گزارش خود نوشت که عملیات دوم در استان بصره را گروه مقاومت «سرایا اولیاء الدم» بر عهده گرفته است.

طی ماه‌های اخیر، کاروان‌هایی که برای نظامیان آمریکایی مستقر عراق تجهیزات لجستیک حمل می‌کردند، بارها هدف انفجار بمب کنار جاده‌ای قرار گرفته‌اند. این کاروان‌ها عمدتا از مرز سوریه در غرب یا مرز کویت در جنوب، وارد عراق می‌شوند.

گروه‌های عراقی پیش از این اعلام کرده بودند که مهلت ارائه شده به دولت «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی به پایان رسیده است.

 بعد از حملات تروریستی ائتلاف آمریکا علیه نیروهای مقاومت و شهادت شماری از نیروهای الحشد الشعبی عراق و همچنین شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید ابومهدی المهندس معاون پیشین رئیس سازمان الحشدالشعبی عراق در سیزدهم دی ۱۳۹۸، پارلمان عراق با طرح خروج نیروهای آمریکایی از عراق در پانزدهم همان ماه موافقت کرد و از دولت عراق خواست آن را اجرایی کند؛ با این حال واشنگتن همچنان از خارج کردن نیروهای خود از عراق امتناع می‌کند.

بسیاری از گروه‌های عراقی، نیروهای آمریکایی حاضر در این کشور را اشغالگر می‌دانند و بر خروج فوری این نیروها از خاک کشورشان تأکید دارند.