« فؤاد حسین » وزیر خارجه عراق امروز (پنج‌شنبه) در واکنش به انفجار تروریستی در بغداد که ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت، گفت که تنش در منطقه بر شرایط داخلی عراق نیز تأثیر گذاشته است.

او به شبکه الجزیره گفت که تروریست‌های داعش همچنان با قدرت در برخی مناطق عراق جولان می‌دهند و عراق توانایی مقابله با بحران‌ها را به تنهایی ندارد و نیازمند حمایت خارجی است.

فؤاد حسین در بخش دیگری از سخنان خود گفت به نفع عراق است که روابط خوبی با ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس داشته باشد و بحران میان ایران و این کشورها تأثیر منفی بر عراق گذاشته است.

دو انفجار انتحاری امروز در بازاری در مرکز بغداد تا کنون ۲۸ کشته و ۸۸ زخمی بر جا گذاشته است و امکان افزایش تلفات وجود دارد.

سخنان وزیر خارجه عراق در خصوص لزوم ادامه کمک‌های خارجی برای حفظ امنیت این کشور، یک روز پس از ورود «جو بایدن» به کاخ سفید ایراد می‌شود. آمریکا ائتلاف جهانی ضد داعش را در عراق رهبری می‌کند و همزمان گروههای مقاومت و پارلمان عراق خواستار خروج این نیروها هستند.

درخواست فؤاد حسین برای حمایت خارجی و سخن از عدم توانایی نیروهای امنیتی و نظامی این کشور، می‌تواند به اختلافات و بحران داخلی این کشور بیش از پیش دامن بزند.

در این راستا «صباح العکیلی» کارشناس امنیتی عراق امروز گفت که «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا تاکنون موضع خود درباره پرونده عراق و حضور نظامیان آمریکایی در این کشور را اعلام نکرده است.