رئیس شورای حاکمیتی سودان گفت که تنش و جنگ در منطقه به نفع کسی نیست و خارطوم قصد ندارد در منطقه با کشوری وارد جنگ شود.

«عبدالفتاح البرهان» امروز شنبه گفت که با «ابی احمد»، نخست وزیر اتیوپی بر سر موضوع استقرار نیروهای ارتش سودان در مرز به توافق رسیده و اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه سودان با درخواست برخی کشورها تصمیم‌گیری می‌کند، درست نیست.

به گزارش شبکه الجزیره قطر، این مقام نظامی در دولت انتقالی سودان گفت که اختلاف بین خارطوم و آدیس‌آبابا قدیمی بوده و همسایگان به کشاورزان سودانی حمله کرد و طی آن ده‌ها اراضی زراعی آن‌ها را  تصاحب کرده‌اند.

برهان در مورد استقرار نیروهای ارتش سودان در مرز با اتیوپی گفت که این تصمیم با اراده و خواست حاکمیت سودان گرفته شده است.

او در مورد تنش‌های اخیر کشورش با همسایه غربی سودان نیز گفت: «ما به دنبال هیچ جنگی با اتیوپی نیستیم و تنها به دنبال ترسیم مرزها هستیم و اگر این مسئله اتفاق بیفتد، هیچ مانعی در برابر برقراری روابط خوب با همسایگان ما وجود نخواهد داشت».

سودان و اتیوپی به همراه مصر نزدیک به یک سال است بر سر سد النهضه که اتیوپی آن را برای تولید برق در سرشاخه نیل احداث کرده، وارد یک تنش شده‌اند و مذاکرات برای حل آن به نتیجه‌ای نرسیده است. آدیس‌آبابا به دنبال پرکردن این سد بزرگ در سه سال است که در صورت عملی شدن، مصر و سودان با کم‌ آبی و قحطی مواجهه خواهند شد.

گذشته از این، اختلافات بین سودان و اتیوپی به حدود سه دهه قبل برمی‌گردد. از حدود ۲۶ سال پیش شبه‌نظامیان اتیوپیایی با یورش به اراضی کشاورزان سودانی در منطقه «الفشقه» آن‌ها را به زور سلاح از مزارع خود بیرون رانده و زمین‌های آن‌ها را تصرف کردند. خارطوم، ارتش اتیوپی را به حمایت از این شبه‌نظامیان متهم کرده است.

اخیرا در مناطق مرزی بین نیروهای دو کشور درگیری رخ داده است که بر اثر آن شماری از نیروهای سودان کشته یا زخمی شده‌اند. سودان طی هفته‌های اخیر موفق شده‌است مناطقی را که از نظر تاریخی و قانونی متعلق به خود بوده است را از شبه‌نظامیان شورشی اتیوپی پس بگیرد.