در پی اعلام کاهش سطح نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان به 2500 نفر، شورای امنیت ملی افغانستان تصریح کرد که این اقدام تاثیری بر وضعیت جنگ در این کشور نخواهد داشت.

«رحمت‌الله اندر» سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان با انتشار پیام ویدئویی گفت که در حال حاضر 96 درصد از عملیات‌ها بطور مستقل توسط نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان صورت می‌گیرد.

وی افزود که از اینرو افزایش و یا کاهش نیروهای خارجی تاثیر منفی بر وضعیت جنگ افغانستان نخواهد داشت.

«محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان نیز در واکنش به کاهش نیروهای آمریکایی را گامی عملی در جهت توافق دوحه و دستیابی به موفقیت دانست و تصریح کرد که این گروه به تعهداتش در توافقنامه پایبند است.

«کریستوفر میلر» سرپرست دفاع آمریکا روز جمعه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان طبق فرمان اجرایی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به 2500 نفر کاهش یافته است.

میلر همچنین تصریح کرد: «اگرچه این وزارتخانه می‌تواند برای کاهش هرچه بیشتر تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان و رساندن آن به صفر تا ماه می 2021 (4 ماه دیگر) برنامه‌ریزی کند، اما کاهش تعداد نیروها در آینده بستگی به شرایط خواهد داشت.»

پیش از این نیز «اسدالله خالد» وزیر دفاع افغانستان گفته بود که در حال حاضر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان 96 درصد از عملیات‌ها را بطور مستقل انجام می‌دهند و تنها در 4 درصد از ماموریت‌ها به پشتیبانی هوایی نیروهای خارجی نیاز دارند.

پیش از این اما ارگ ریاست جمهوری گفته بود که  افغانستان برای محو کامل گروه‌های تروریستی به همکاری آمریکا و نیروهای ناتو نیاز دارد.