در پی آشوب‌های چهارشنبه هفته گذشته طرفداران « دونالد ترامپ » رئیس‌جمهور آمریکا در مقابل کنگره آمریکا که به مرگ دست‌کم پنج نفر منجر شد، هزاران نیروی گارد ملی آمریکا در آستانه مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری «جو بایدن» که قرار است ۲۰ ژانویه (اول بهمن) برگزار شود، در «واشنگتن دی سی» مستقر شده‌اند که تعداد آنها از مجموع نظامیان آمریکایی در عراق و افغانستان بیشتر است.

خبرنگار شبکه فاکس‌نیوز در این خصوص گزارش کرد که تعداد نیروهای گارد ملی که به حالت آماده‌باش وارد واشنگتن دی سی می‌شوند در حال افزایش است و تا روز شنبه هفته آینده، مجموع نیروهای گارد ملی آمریکا در پایتخت ایالات متحده به دست‌کم ۱۰ هزار نیرو خواهد رسید.

وبگاه «بیزنس اینسایدر» گزارش کرد که تا روز ۱۵ ژانویه (۲۶ دی ماه)، تقریباً دو هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی به ترتیب در کشورهای افغانستان و عراق حضور خواهند داشت که در کل مجموع‌ آنها به پنج هزار نفر می‌رسد که کمتر از تعداد نظامیان آمریکایی هستند که هم‌اکنون برای مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری بایدن در واشنگتن دی سی مستقر شده‌اند.

طبق این گزارش، ژنرال «دنیل هوکانسان» رئیس دفتر گارد ملی آمریکا اعلام کرد که مجوز استقرار حدود ۱۵ هزار نیروی گارد ملی آمریکا در واشنگتن دی سی برای روز اول بهمن و مراسم تحلیف بایدن را در اختیار دارد.

در پی حمله چهارشنبه گذشته طرفداران ترامپ به کنگره آمریکا، سطح هشدار امنیتی در پایتخت ایالات متحده به بالاترین سطح رسیده است و نگرانی‌ها در خصوص امنیت مراسم تحلیلف رئیس‌جمهور بعدی آمریکا بسیار افزایش یافته است.

بنا بر گزارش بیزنس اینسایدر، این واقعیت که تعداد نظامیان مستقر در واشنگتن دی سی از تعداد نظامیان آمریکایی مستقر در دو کشور عراق و افغانستان فراتر رفته است، یادآور جدی این حقیقت است که افراط‌گرایان داخلی در آمریکا در مقایسه با تروریست‌های خارجی، تهدید‌ بزرگتری را برای ایالات متحده به وجود آورده‌اند.

طبق این گزارش، در جهان پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، دولت آمریکا به طرز چشمگیری با تروریسم خارجی بعنوان بزرگترین تهدید برای آمریکا برخورد کرد اما به نظر می‌رسد که این کشور در مسیر جدیدی قرار گرفته است.

در ماه اکتبر سال گذشته میلادی (۲۰۲۰)، وزارت امنیت داخلی آمریکا با انتشار گزارشی هشدار داد که نژادپرستی خشن سفیدپوستان بعنوان «پایدارترین و مرگبارترین تهدید در این سرزمین (آمریکا) باقی خواهد ماند».

«جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای رخدادهای هفته گذشته در مقابل کنگره را یک شورش مسلحانه برنامه‌ریزی شده توصیف کرد که به تحریک ترامپ انجام گرفت.

از طرف دیگر، ترامپ که از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ماه) از تریبون‌های مختلف برای مطرح کردن ادعای بدون سند تقلب گسترده در انتخابات استفاده می‌کرد و در نهایت اظهارات وی به خشونت‌های هفته گذشته در مقابل کنگره آمریکا و کشته شدن دست‌کم پنج نفر منجر شد، بامداد امروز (پنجشنبه) پس از تصویب طرح استیضاحش در مجلس نمایندگان آمریکا تلاش کرد تا خود را از نقش داشتن در خشونت‌های هفته گذشته مبرا کند.

وی در پیامی ویدئویی خواستار مجازات مهاجمان به ساختمان کنگره شد و گفت: «تهاجم به کنگره ایالات متحده، به قلب جمهوری ما حمله کرد. این حمله میلیون‌ها آمریکایی را خشمگین و وحشت‌زده کرد. میخواهم بسیار شفاف باشم، من صراحتاََ خشونتی را که هفته قبل شاهدش بودیم، محکوم می‌کنم».