پس از آنکه دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته آشوبگران خشن را برای حمله به پایتخت این کشور تحریک کرد، نمایندگان مجلس و اعضای کابینه‌اش اظهار کردند که او برای اتمام روز‌های پایانی ریاست جمهوری بیش از حد خطرناک شده است. توئیتر ، فیسبوک و اسنپ چت نیز حساب‌های او را مسدود کردند، اما با همه این اوصاف او هنوز هم قدرت کشتن دارد.

دونالد ترامپ در آخرین هفته حضور خود در کاخ سفید به عنوان رئیس جمهور قصد دارد حکم سه نفر را که به اعدام محکوم شده‌اند، اجرا کند و این یک حکم اعدام شش ماهه است که سابقه نداشته است. محکومان، یک زن دارای بیماری روحی درمان نشده در زمان ارتکاب جرم، یک مرد دارای معلولیت ذهنی که باید از اعدام عفو شود و یک مرد دیگر که هنوز کاملا جرمش اثبات نشده است هستند؛ اجرای این حکم درست چند روز قبل از تحلیف بایدن که مخالف مجازات اعدام است، نهایی شده است.

صدور دستور اجرایی اعدام‌های ترامپ که از تابستان گذشته آغاز شد و قرار است در تاریخ ۱۵ ژانویه به اوج خود برسد، با بیماری همه گیر کرونا همزمان شده است. ویروس کرونا راه خود را به زندان ایندیانا که حکم اعدام فدرال در آن اجرا می‌شود، پیدا کرده است. در روز‌هایی از ماه دسامبر، در این زندان حداقل ۴۱۰ نفر زندانی مبتلا به ویروس کرونا شناسایی شدند که بیشترین آمار ابتلا را در میان سایر زندان‌های آمریکا نشان می‌داد.

کوری جانسون و داستین هیگز که قرار است به ترتیب در روز‌های پنجشنبه و جمعه اعدام شوند ماه گذشته، نتیجه آزمایش کرونایشان مثبت تشخیص داده شد و هنوز هم علائم بیماری را دارند. به گفته کارشناسان پزشکی، آسیب ریه ناشی از بیماری، مرگ آن‌ها را با تزریق کشنده حتی دردناک‌تر خواهد کرد.

گزارش‌های کالبد شکافی نشان می‌دهد که پروتکل اعدام دولت آمریکا با تزریق کشنده پنتوباربیتال، ممکن است حتی در افراد سالم هم شکنجه کننده باشد. این دارو اغلب باعث بیماری به نام «ادم ریوی» می‌شود، جایی که مایع وارد ریه‌ها شده و احساس دردناکی مانند خفگی و یا غرق شدن در فرد ایجاد می‌کند.

 برخی از متخصصان پزشکی به افراد مبتلا به کووید-۱۹ هشدار می‌دهند که تزریق دوز کشنده پنتوباربیتال به آن‌ها سبب می‌شود زودتر از سایرین دچار ادم ریوی شده و درد و رنج بیشتری را تجربه کنند.