بر اساس نظرسنجی انجام شده، 56 درصد مردم آمریکا معتقدند که « دونالد ترامپ » رئیس جمهور کنونی آمریکا باید پیش از مراسم تحلیف «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب این کشور در روز 20 ژانویه (1 بهمن) از قدرت برکنار شود.

در این نظرسنجی که توسط مرکز «آپ‌سوس/ای‌بی‌سی نیوز» انجام شده و نتایج آن روز یکشنبه منتشر شد، دو سوم از پرسش‌شوندگان معتقدند که ترامپ باید به دلیل خشونت‌های روز چهارشنبه طرفدارانش در کنگره مورد بازخواست قرار بگیرد.

در این نظرسنجی بیش از دو سوم پرسش‌شوندگان اعلام کرد‌ه‌اند که پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری را مشروع دانسته اما سه‌چهارم پرسش‌شوندگان جمهوری‌خواه از پذیرش شکست ترامپ در انتخابات خودداری می‌کنند.

همچنین بر اساس نتایج نظرسنجی مشترک خبرگزاری «رویترز» و موسسه «ایپسوس»، ۵۷ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند درپی حمله ترامپ به کنگره آمریکا، وی باید هرچه سریع‌تر از مقام خود برکنار شود.

از این بین، ۳۰ درصد معتقدند ترامپ باید با اتکا به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا بر کنار شود. ۱۴ درصد دیگر می‌گویند ترامپ باید استیضاح شود و ۱۳ درصد دیگر خواستار استعفای او هستند.

چهارشنبه شب بود که همزمان با بر‌گزاری جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند به داخل آن یورش بردند. در جریان این حملات پنج نفر کشته و ده‌ها نفر هم زخمی شدند.

«کاترین کلارک» دستیار رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه در مصاحبه با شبکه «سی‌اِن‌اِن» گفت که رأی‌گیری برای تصویب طرح استیضاح ترامپ دوشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

پیش از آن نیز «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور خواست تا با اجرای متمم بیست‌وپنج قانون اساسی آمریکا، ترامپ را از قدرت برکنار کند.