دادگاه تحقیق «الرصافه» عراق امروز (پنجشنبه) حکم بازداشت « دونالد ترامپ » رئیس‌جمهور آمریکا را صادر کرد.

«بهاء الاعرجی» معاون نخست وزیر سابق عراق تأکید کرد که صدور حکم علیه رئیس جمهور مستقر آمریکا، برای انتقام‌گیری است.

پایگا خبری «عین العراق» به نقل از الاعرجی گزارش داد که صدور حکم بازداشت ترامپ، پیروزی برای حکومت عراق است.

وی تصریح کرد که این مسئله، نخستین گام در راستای انتقام‌گیری از نقض حاکمیت و خون شهدایی است که به شهادت رسیدند.

این سیاستمدار عراقی در پایان خاطر نشان کرد: «از دادگاه و رئیس آن، به خاطر این تصمیم شجاعانه تشکر می‌کنم؛ [تصمیمی] که نشانگر استقلال دستگاه قضاء عراق است. به ویژه بعد از آنکه تصمیمات سایر نهادها، متهم به وابستگی هستند».

  قاضی ویژه دادگاه تحقیق الرصافه، که مسئولیت پرونده جنایت ترور شهید «ابومهدی المهندس» نائب‌ رئیس سازمان الحشد الشعبی و همرزمانش به آن واگذار شده بود، این حکم را صادر کرد.

بر اساس بیانیه شورای عالی قضای عراق، قاضی ویژه این دادگاه که مسئول بررسی و تحقیق درباره جنایت ترور ابومهدی المهندس و همراهانش بود، پس از تکمیل تدوین اظهارات شاکیان حقیقی از اعضای خانواده المهندس و نیز تکمیل تحقیقات اولیه، صبح امروز حکم بازداشت ترامپ را صادر کرد.

 شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس ۱۳ دی ماه سال ۱۳۹۸ به دستور مستقیم ترامپ در حمله پهپادی نظامیان تروریست این کشور در عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

تیرماه گذشته نیز دادستانی تهران اعلام کرد که  برای دونالد ترامپ  و ٣۵ مسئول سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر کشورها، به اتهام مباشرت، مبادرت و آمریت در ترور سردار سلیمانی حکم جلب صادر شده و از پلیس بین‌الملل خواسته شده تا برای بازداشت این افراد اقدام نماید.