پس از کشمکش‌های فراوان، سرانجام دونالد ترامپ شکست در انتخابات را پذیرفت.

دونالد ترامپ در بیانیه‌ای که از سوی «دن اسکاوینو» سخنگوی کاخ سفید منتشر شده، گفت: اگرچه من کاملا با نتیجه انتخابات مخالف هستم و حقایق این را تأیید می‌کند، با وجود این در تاریخ ۲۰ ژانویه، انتقال منظم قدرت صورت خواهد گرفت.

او در ادامه بیانیه خود نوشت: این به معنای پایان دور اول قدرتمندی در تاریخ ریاست جمهوری است و این فقط آغاز مبارزه ما برای آن است که دوباره آمریکا را بزرگ کنیم.

دیشب همزمان با برگزاری جلسه بررسی نتایج انتخابات آمریکا جهت تأیید رسمی پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هواداران دونالد ترامپ با یورش به ساختمان کنگره، زمینه آشوب و هرج و مرج را فراهم کردند.

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌ها در سنا اعلام کرد: «مردم نتایج انتخابات را تعیین می‌کنند نه کنگره. اقدامات جمهوری‌خواهان، ما و مردم آمریکا را به دردسر انداخته است.»

ترامپ در واکنش به شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا در سخنرانی در جمع هوادارانش با تکرار ادعای تقلب در این انتخابات گفت «عقب ننشسته ایم، کنار نمی‌کشیم و به شکست اعتراف نخواهیم کرد. ما پیروزی بزرگی را محقق کردیم و نتایج انتخابات اصلا نزدیک نبود. من ۷۵ میلیون رأی بدست آوردم و با این وجود می‌گویند که من پیروز نشده ام!»

حوادث شب گذشته واکنش‌های جهانی نیز در بر داشت. اتحادیه اروپا در واکنش به حوادث آمریکا اعلام کرد: دموکراسی آمریکا تحت محاصره است و باید به نتایج انتخابات احترام گذاشت

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به حوادث رخ داده گفت: من تاسف خود را از وقایعی که واشنگتن شاهد آن بوده ابراز می‌دارم و سیاستمداران می‌بایستی طرفداران خود را به جلوگیری از خشونت و نیز احترام به روند دموکراتیک ملزم سازند.