مأمور پلیسی که به «جیکوب بلیک» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی در مقابل فرزندش شلیک کرده و موجب فلج شدن او شد، از اتهامات وارده تبرئه شد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، دادستان حوزه قضایی شهر «کنوشا» با صدور حکمی، اقدام این مأمور پلیس را که هفت بار از فاصله نزدیک به سمت بلیک  از ناحیه کمر شلیک کرده بود، دفاع از خود تشخیص داد.

شهریور امسال ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت که بلیک را نشان می‌داد که به سمت خودروی خود در حال حرکت است و دو افسر پلیس نیز او را دنبال می‌کنند و به محض آنکه درب خودرو را باز می‌کند، یکی از افسران پلیس شروع به تیراندازی به وی می‌کند.

تیراندازی پلیس آمریکا به بلیک، خیابان‌های شهر کنوشا و دیگر شهرهای ایالت ویسکانسین  و دیگر شهرها را به صحنه اعتراضات خشن و درگیری‌ معترضان و نیروهای پلیس تبدیل کرده است.

روز گذشته، به دنبال تشدید اعتراضات در شهر کنوشا، «تونی ایورس» فرماندار ایالت ویسکانسین دستور استقرار ۱۲۵ نیروی گارد ملی آمریکا را در این شهر صادر کرد.

بلیک پس از بهبودی نسبی در بیمارستان، در فایل ویدئویی، که از طریق صفحه توئیتر وکیل او منتشر شده، خطاب به دیگر سیاهپوستان و رنگین‌پوستان آمریکایی گفت: «فقط می‌خواهم به شما، به تمام جوان‌ها و حتی مُسن‌ها بگویم، چیزهای بیشتری برای زندگی در آن بیرون وجود دارد».

وی ضمن اشاره به ضایعه نخاعی که برای خودش در پی خشونت پلیس آمریکا پیش آمده، توضیح داد: «جان شما، و نه فقط جان‌هایتان، بلکه پاهایتان را نیز ممکن است مانند این (بشکن می‌زند) از شما بگیرند».