کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل امروز چهارشنبه اقدام ترامپ در زمینه عفو چهار آمریکایی که به قتل غیرنظامیان عراقی در سال ۲۰۰۷ محکوم بودند را نقض تعهدات آمریکا تحت قوانین بین‌المللی خواندند.

به گزارش «رویترز»، «یلنا آپاراک» رئیس گروه کاری سازمان ملل در امور استفاده از مزدوران در بیانیه‌ای اعلام کرد: بخشش پیمانکاران (شرکت) بلک واتر بی‌حرمتی به عدالت و قربانیان کشتار میدان «النسور» و خانواده‌های آن‌هاست.

کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند: کنوانسیون‌های ژنو کشورها را ملزم می‌کند جنایتکاران جنگی را در قبال جنایات خود مسئول بدانند، حتی وقتی که به عنوان پیمانکاران امنیتی خصوصی فعالیت می‌کنند. این عفوها تعهدات آمریکا تحت قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند و به طور گسترده‌تر قوانین بشردوستانه و حقوق بشر را در سطح جهانی تضعیف می‌کند.

آن‌ها افزودند: با اجازه دادن به پیمانکاران امنیتی خصوصی برای عمل کردن با مصونیت از مجازات در درگیری‌های مسلحانه، کشورها برای دور زدن تعهدات خود تحت قوانین بشردوستانه جسارت می‌یابند.

به گزارش رویترز، اقدام ترامپ به عفو این افراد با انتقادات زیادی در داخل ایالات متحده هم مواجه شده است. ژنرال «دیوید پترائوس» (فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق در زمان وقوع این جنایت) و «رایان کراکر» (سفیر واشنگتن در بغداد در آن زمان) بخشش ترامپ در قبال این افراد را به شدت آسیب زننده توصیف کرده و گفتند این اقدم به جهانیان می‌گوید آمریکایی‌ها در خارج از کشورشان می‌توانند فجیع‌ترین جنایات را مرتکب شوند بدون آن که مورد مجازات قرار بگیرند.

این در حالی است که کاخ سفید در بیانیه‌ای مدعی شد این عفوها به طور گسترده از سوی مردم آمریکا حمایت می‌شود و چند نفر از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه هم حامی آن بوده‌اند.

«ایلهان عمر»، نماینده دموکرات ایالت مینسوتای آمریکا هم شامگاه یکشنبه (به وقت تهران) با انتشار پیامی در توئیتر از اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کشورش به دلیل عفو چهار تن از عناصر شرکت بلک واتر انتقاد کرد.

ایلهان عمر که پیشتر نیز به برخی از سیاست‌های ترامپ انتقاد کرده بود در پیام توئیتری خود با اشاره به جنایتی که عناصر شرکت بلک واتر در عراق مرتکب شدند نوشت: «در سال ۲۰۰۷، چهار نفر از پیمانکاران شرکت بلک‌واتر در تقاطعی شلوغ در بغداد به سمت جمعیت شلیک و ۱۴ غیرنظامی عراقی را به قتل رساندند. این هفته دونالد ترامپ بی قید و شرط دستور عفو آنها را صادر کرد. این اقدام یک رسوایی برای کشور ما و قانون است.»

ایلهان عمر همچنین مقاله‌ای را از پایگاه «یو‌اس‌ای تودی» به پیام خود پیوست کرد که در عنوان آن نوشته: «صدور عفو ترامپ برای عناصر بلک‌واتر مرز بین کشتار و اعمال خشونت موجه در زمان جنگ را از بین می‌برد.»

نظامیانی که ترامپ حکم عفو آنها را صادر کرده در قتل عراقی‌ها در سال ۲۰۰۷ نقش داشتند که پس از اثبات اتهام آنها در تیراندازی به سوی غیرنظامیان در میدان النسور بغداد در ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۷ و کشته شدن ۱۴ شهروند عراقی و زخمی شدن ۲۷ تن دیگر از آنها، به حبس محکوم شده بودند.

«مختار الموسوی» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق هم از دولت این کشور خواسته تا در اعتراض به عفو نظامیان بلک واتر به سازمان ملل شکایت کند و مانند پرونده ترور فرماندهان مقاومت سکوت نکند.

رئیس‌جمهور آمریکا اخیراً حکم عفو ۲۶ نفر دیگر از جمله «راجر استون» مشاور پیشین خود، «پائول منفورت» رئیس پیشین ستاد انتخاباتی ترامپ و «چارلز کوشنر» پدر دامادش «جرد کوشنر» را صادر کرد.