«نایف الحجرف» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس امروز (شنبه) در بیانیه‌ای گفت که «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی از رهبران کشورهای عضو این شورا برای حضور در نشست سران در پنجم ژانویه ۲۰۲۱ در ریاض دعوت کرده است.

به نوشته اسپوتنیک، نایف الحجرف، همچنین گفت که امروز دعوتنامه ملک سلمان را به «خلیفه بن زاید آل نهیان» رئیس امارات تقدیم کرده است.

او مدعی شد که چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در شرایط استثنایی که جهان با آن روبه رو است برگزار می‌شود و نشانه این است که رهبران این شورا اهمیت بالایی به تعمیق روابط و همکاری‌های میان خود و ایجاد چشم‌انداز جدید برای مردمان خود می‌دهند.

به نظر می‌رسد، منظور از نایف الحجرف، از چشم‌انداز جدید، قرائت بیانیه پایان بحران سه ساله میان قطر و کشورهای عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر در نشست پیش رو باشد.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، همچنین گفت که در نشست سران، شرکت کنندگان قرار است در خصوص توسعه همکاری‌های اقتصادی پس از عبور از بحران کرونا و آغاز مذاکرات تجاری و شراکت استراتژیک بحث و گفت‌و‌گو کنند.

نشست این دوره، پیش از این قرار بود تا در «منامه» پایتخت بحرین برگزار شود، اما تلاش دولت سعودی برای حل بحران قطر، در نهایت نشست را به ریاض انتقال داد.

«عبدالخالق عبدالله» مشاور سابق ولی‌عهد ابوظبی و سیاستمدار اماراتی روز پنج‌شنبه هفته گذشته گفت که کشورهای تحریم کننده قطر با این کشور تا ۱۱ روز دیگر آشتی خواهند کرد.