دقایقی پیش اولین پرواز مستقیم از تل‌آویو به رباط پایتخت  مغرب  بعد از اعلام عادی‌سازی روابط دوطرف، فرودگاه «بن‌گوریون» را ترک کرد.

به نوشته وبگاه «آی۲۴نیوز»، در این پرواز یک هیأت آمریکایی به سرپرستی «جرد کوشنر» مشاور ارشد و داماد رئیس‌جمهور این کشور و یک هیأت صهیونیستی به سرپرستی «مئیر بن‌شبت» مشاور امنیت داخلی این رژیم حضور دارد.

بر این اساس، هیأت رژیم صهیونیستی قصد دارد در مغرب با دولت این کشور توافقنامه‌هایی در حوزه‌های آب، روادید، مالی و سرمایه‌گذاری و همچنین هوانوردی امضا کند.

خبرنگار شبکه «کان‌نیوز» نیز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی نوشت: «چند کشور با آمریکا در تماس هستند و تلاش می‌کنند که روابط خود با اسرائیل را عادی‌سازی کنند و به نظرم احتمال این وجود دارد که پیش از اتمام دوره ترامپ، اعلام توافق‌های بیشتری داشته باشیم».

رسانه‌های صهیونیستی با مهم دانستن این پرواز رسمی و مستقیم بعد از عادی‌سازی روابط مغرب با تل‌آویو، تحلیل کردند که این‌گونه اقدامات برای نشان دادن دستاوردهای دولت «دونالد ترامپ» در منطقه غرب آسیا پیش از روی کار آمدن دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا است.

کوشنر در نشست خبری پیش از پرواز به سمت رباط، گفت: «مغرب و اسرائیل خواستار تقویت روابط هستند. ترامپ برای ایجاد سیاست متفاوت در خاورمیانه تلاش کرد. ما در پی امضای توافق‌های جدید بین مغرب و اسرائیل هستیم».

«دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی نیز در حاشیه این مراسم، به خبرنگاران گفت: «چیزی که در خاورمیانه در حال رخ دادن است، یک تغییر سیاسی بزرگ است. امیدواریم [توافق‌های] صلح بیشتری در منطقه به‌دست بیاوریم».

بن‌شبت نیز بعد از سخنرانی کوشنر، اظهار داشت: «قصد داریم دستاورد دیپلماتیک برقراری رسمی روابط با مغرب را به گام‌های عملی تبدیل کنیم. ما درباره همکاری در زمینه‌های هوانوردی، کشاورزی، اقتصاد و آب صحبت خواهیم کرد».

دو هفته قبل بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت که مغرب برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل اعلام آمادگی کرده است. پس از اعلام توافق سازش مغرب با رژیم صهیونیستی، پادشاه مغرب برای توجیه خیانت خود به مسئله فلسطین با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تلفنی گفت‌وگو کرد.