رئیس‌جمهور آمریکا با امضا مصوبه بودجه موقت کنگره، از تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال ممانعت کرد.

 کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ روز دوشنبه لایحه بودجه موقت یک روزه کنگره را برای جلوگیری از تعطیلی دولت خود به امضا رساند. مهلت تصویب بودجه دولت فدرال آمریکا نیمه شب یکشنبه به پایان رسیده است و بودجه فعلی با کاهش موقت تعدادی از نهاد‌های فدرال همراه می‌شد.

ترامپ روز جمعه نیز یک مصوبه کنگره برای تمدید دو روزه تامین بودجه فدرال را امضا کرد تا مانع تعطیلی دولت آمریکا براساس مهلت از پیش تعیین شده از سوی کنگره شود و به طور موقت تامین بودجه دولت را تا ۴۸ ساعت دیگر میسر کرد. پیشتر اعلام شد در صورتی که نمایندگان کنگره آمریکا در خصوص بسته کمکی ویژه کرونا به توافق نرسند، بخشی از دولت آمریکا ظرف ۲۴ ساعت آینده تعطیل می‌شود.

بنا به گزارش سی ان ان، حجم این بسته کمکی ۹۰۰ میلیارد دلار است و هزینه لازم برای توزیع واکسن، هزینه مدارس، مزایای بیکاری ۳۰۰ دلاری در هفته، وام‌های ۳۳۰ میلیارد دلاری برای کسب و کار‌های کوچک و همچنین دور جدید محرک‌های اقتصادی را شامل می‌شود.

در صورتی که نمایندگان کنگره نتوانند درباره بودجه مدنظر دولت به توافق برسند و یا ترامپ حاضر به پذیرش و امضای مصوبه کنگره نباشد، پس از یک هفته دولت فدرال به دلیل نداشتن بودجه به طور رسمی تعطیل خواهد شد.

آخرین تعطیلی دولت آمریکا اواخر دسامبر ۲۰۱۸ شروع و تا ژانویه ۲۰۱۹ ادامه داشت. این تعطیلی نیز در دوره ریاست جمهوری ترامپ رخ داد.