دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا هنوز به مجادله خود بر سر انتخابات ریاست جمهوری این کشور و نتیجه آن ادامه می‌دهند. اگرچه ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ عملا شکست‌خورده و تایید نتایج در ۵۰ ایالت آمریکا، جای هیچ تردیدی را در این خصوص باقی نگذاشته است، اما گروکشی رسمی از جمهوریخواهان را آغاز کرده است! بسیاری از جمهوری‌خواهان، حتی اگر بخواهند در برهه فعلی نمی‌توانند بر شکست ترامپ مهر تایید بگذارند زیرا دراین صورت، باخشم طرفداران این حزب ( که بسیاری از آن‌ها به طرفداران شخص ترامپ تبدیل‌شده‌اند ) مواجه خواهند شد. این دغدغه و مسئله، خود را در ماجرای رأی‌گیری اخیر در کنگره ( بر سر تایید پیروزی بایدن در انتخابات) نشان داده است. 
اکنون، میان سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه بر سر اعلام رسمی پیروزی بایدن اختلاف‌نظر وجود دارد! رهبران حزب جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا با قطعنامه‌ای که در آن تصریح‌شده بود 
«جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا است مخالفت کرده‌اند.به نوشته «سی‌ان‌ان»، این جدیدترین اقدام جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا برای امتناع از پذیرش نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است که در روز سوم نوامبر برگزار شد.در این جلسه «استینی هویر»، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا طرحی پیشنهاد داده که خواستار تصریح بر آماده شدن این مجلس برای برگزاری مراسم تحلیف «جو بایدن» و معاونش، «کاملا هریس» داشته است.«میچ مک‌کانل»، رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا و «روی بلانت»، رئیس کمیته آیین‌نامه‌های مجلس سنا به همراه «کوین مک‌کارتی»، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان بارأی مخالف به این طرح آن را رد کردند.
چنانچه شبکه سی ان ان گزارش داده است،  این اقدام موجب می‌شود کمیته برگزاری مراسم تحلیف عملاً نتواند بپذیرد که مراسم تحلیف باید برای جو بایدن برگزار شود! به عبارت بهتر، احتمالا طی هفته‌های آتی، میان کنگره و دموکرات‌ها اختلافات علنی و شدیدی بر سر پذیرش پیروزی بایدن صورت خواهد گرفت. احتمالا  محصول این منازعه در پایان، اعلام پیروزی نامزد حزب دموکرات خواهد بود. 
«نکته دیگر اینکه ترامپ  رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، دیوان عالی آمریکا را به دلیل رد درخواست ابطال نتیجه انتخابات چهار ایالت آمریکا فاقد خرد و شجاعت خواند.ترامپ در پیامی در این خصوص نوشت: «دیوان عالی واقعاً ما را ناامید کرد. هیچ خردی ندارد، هیچ شجاعتی ندارد!»
وی در پیام دیگری بار دیگر خود را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دانست و نوشت: «بنابراین، شما رئیس‌جمهور ایالات‌متحده هستید و سپس انتخاباتی را پشت سر گذاشته‌اید که بیشتر از هر رئیس‌جمهور فعلی در تاریخ رأی کسب کرده است اما ظاهراً باخته‌اید. نمی‌توانید در مقابل دیوان عالی «جایگاه» خود را به دست آورید بنابراین از ایالات فوق‌العاده‌ای درخواست «وساطت» می‌کنید که بعد از بررسی و مطالعه دقیق، به این باور می‌رسند که شما را «دور زده‌اند» و این مسئله به آن‌ها نیز آسیب‌زده است. به همین ترتیب، بسیاری دیگر نیز به این پرونده پیوسته‌اند اما در یک‌چشم به هم زدن، بدون آنکه حتی نگاهی به دلایل مطرح‌شده بیندازند، همه‌چیز از بین می‌رود. یک انتخابات تقلبی، مبارزه کنید!».
وی سپس حکم دیوان عالی در خصوص ایالت تگزاس را یک بی‌آبرویی خواند و گفت: «ما به هیچ دادگاهی نرسیده‌ایم که این (رأی) را به شایستگی قضاوت کند. دن پاتریک (فرماندار ایالت تگزاس)، این‌یک رسوایی حقوقی و قانونی و یک شرم برای ایالات‌متحده آمریکا!!!».

محمد مهرعلی