توئیت «عبدالخالق عبدالله» مشاور « محمد بن زاید » و انتقاد ضمنی از مهجور ماندن امارات در روند گفت‌وگوهای حل بحران قطر ، تصویر جدیدی از شرایط حاکم بر کشورهای عربی خلیج فارس به دست داده است.

به نوشته القدس العربی، این استاد دانشگاه اماراتی و نزدیک به دایره قدرت در ابوظبی در توئیتر خود نوشت: «قطار صلح خلیجی، بدون اطلاع و موافقت و استقبال امارات، یک میلیمتر هم حرکت نخواهد کرد.»

همین نوشته کوتاه، کافی بود تا شخصیت‌های رسانه‌ای سعودی نوک پیکان حملات خود را متوجه عبدالخالق عبدالله کرده و او را به تلاش برای ممانعت از حل بحران میان قطر و چهار کشور محاصره کننده محکوم کنند.

«ترکی احمد» استاد دانشگاه عربستانی و از افراد نزدیک به محمد بن سلمان، در پاسخ به عبدالخالق عبدالله، مدعی شد که هیچ کشوری نمی‌خواهد امارات را در روند گفت‌و‌گوها جای ندهد و مشاور بن زاید نباید طوری سخن بگوید که در دیگران چنین شبهه‌ای به وجود آید و مانعی در مسیر به ثمر رسیدن رایزنی‌ها شود.

این استاد دانشگاه اماراتی چندی پیش پس از صدور بیانیه کویت در خصوص پیشرفت در مسیر گفت‌و‌گوهای حل بحران قطر، با کم اهمیت جلوه دادن این بیانیه نوشت که صرفا طرفین توافق کرده‌اند که از شدت بیان خود بکاهند، وگرنه مصالحه‌ای شکل نگرفته است. او تمایل کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای کاهش شدت تنش را یک اقدام پیشدستانه برای بهبود شرایط پیش از آمدن دولت بایدن دانسته بود.

القدس العربی در ادامه به نقل از منابع مطلع عربی نوشت که موضع دولت امارات در قبال مصالحه با قطر، موجب عصبانیت تعدادی از کشورها شده است و ابوظبی تا کنون موضع صریحی در قبال اعلامیه کویت نگرفته است و رسانه‌ها مواضع افراد نزدیک به دایره قدرت در امارات را همان موضع رسمی این کشور می‌دانند.

روز جمعه «احمد ناصر المحمد الصباح» وزیر خارجه کویت از اجرای گفت‌وگوهای سازنده برای پایان دادن به بحران سه ساله قطر با امارات، عربستان سعودی، بحرین و مصر خبر داده بود. گفت‌وگوهایی که گفته می‌شود با فشار آمریکا شاهد پیشرفت است. اما «عبدالخالق عبدالله» شنبه‌شب در توییتی مبهم نوشت: «[دیگر] زمان اینکه واشنگتن دستور دهد و پایتخت‌های خلیجی بله قربان بگویند،گذشت!»