نشست بزرگ مشورتی دو مجلس نمایندگان لیبی (در طبرق و طرابلس) که از پنج روز پیش با حضور ۱۲۰ نفر از نمایندگان و با نظارت سازمان ملل برای ایجاد راه حل سیاسی لیبی، در شهر «طنجه» مغرب برگزار شده بود، امروز شنبه به کار خود پایان داد.

به گزارش شبکه الجزیره، در بیانیه پایانی این نشست، شرکت‌کنندگان بر اصل توافق، رفع شکاف و تفرقه سیاسی و یکپارچه شدن نهادهای لیبی تاکید کردند.

در این بیانیه از همه نشست‌های سازنده که به میزبانی کشورهای برادر لیبی برای حل بحران این کشور برگزار می‌شود، حمایت و تاکید شد که طرفین لیبی برای پایان دادن به اختلاف‌های موجود در کشورشان همکاری خواهند کرد.

در نشست مشورتی نمایندگان دو پارلمان لیبی در طنجه، همچنین توافق شد که طی هفته پیش رو، یک نشست پارلمانی در شهر «غدامس» لیبی داشته باشند.

بر اساس بیانیه پایانی این نشست، نشست غدامس هر آنچه برای پایان دادن به اختلاف میان دو مجلس نمایندگان لیبی وجود دارد، تصویب خواهد کرد.

در نشست مشورتی طنجه همچنین بر لزوم پیشبرد مسیر آشتی ملی لیبی و بازگشت ایمن آوارگان به مناطق سکونت خود در این کشور تاکید شد.

نمایندگان لیبیایی همچنین بر تعهد خود به برگزاری انتخابات در چارچوب قانون اساسی و پایان دادن به مرحله انتقالی در نزدیک‌ترین زمان ممکن تاکید کردند.

در این بیانیه بر ضرورت احترام به اعلامیه قانون اساسی در لیبی و مشروعیت نهادهایی که بر اساس آن تشکیل می‌شود، تاکید کرد.

در نشست مشورتی طنجه بر برگزاری انتخابات طی مدت کم‌تر از یک سال از تاریخ ادغام دو پارلمان لیبی تاکید شد.

وزیر خارجه مغرب هم امروز با پایان نشست طنجه گفت: «بیش از ۱۲۰ نماینده لیبیایی، باعث موفقیت نشست مشورتی طنجه شدند».

وی افزود: «مرحله سیاسی در لیبی به یک پارلمان یکپارچه در خدمت لیبی و شهروندان آن نیاز دارد».

وزیر خارجه مغرب گفت: «یکپارچه شدن پارلمان لیبی روزی تاریخی خواهد بود».

لیبی بعد از سرنگونی دولت معمّر القذافی توسط ائتلاف ناتو به سرکردگی آمریکا در سال ۲۰۱۱، تا سال ۲۰۱۵ فاقد دولت بود تا اینکه بر اساس توافق صخیرات مغرب، دولت وفاق ملی با نظارت سازمان ملل تشکیل شد. با این حال حفتر این دولت را به رسمیت نشناخت.

دولت وفاق ملی لیبی مورد حمایت ترکیه، ایتالیا و قطر بوده و از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است. با این حال دولت مصر، امارات، عربستان سعودی این دولت را به رسمیت نمی‌شناسند و از دولت موازی (دولت طبرق») و ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شرق لیبی حمایت می‌کنند؛ مصر همچنین در مقطع اخیر سطح آمادگی‌های نظامی خود را برای مداخله نظامی در لیبی به منظور حمایت از نیروهای ژنرال حفتر بالا برده بود.