« نیکولا استورجئون » وزیر اول اسکاتلند، روز شنبه در جلسه پارلمان این منطقه، بار دیگر بر لزوم استقلال آن از بریتانیا تأکید کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «بی‌بی‌سی»، استورجئون گفت: «استقلال به روشنی در مقابل دیدگانمان قرار دارد و با وحدت هدف، تواضع و سخت‌کوشی [که شاهد هستیم]، هیچگاه تا این اندازه مطمئن نبودم که می‌توانیم به آن دست یابیم».

رهبر «حزب ملی اسکاتلند» در ادامه گفت، در حال حاضر «دیدگاهی ثابت و حداکثری» در این زمینه وجود دارد و «اکنون ملتی در آستانه تاریخ‌ساز شدن قرار دارند».

استورجئون تأکید کرد: «مردم اسکاتلند حق دارند آینده خود را انتخاب کنند. بیایید بر تلاش خود تمرکز کرده و اطمینان یابیم کشوری بهتر و درخور این مردم و نسل‌های بعدی خواهیم ساخت».

او پیش از سخنرانی در پارلمان اسکاتلند به بی بی سی گفت، پارلمان بعدی اسکاتلند برگزاری همه‌پرسی استقلال را با قوت بیشتری پیگیری خواهد کرد.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) و ناهماهنگی و تفاوت در روش‌های بخش‌های مختلف بریتانیا شامل ایرلند شمالی، ولز، انگلیس و اسکاتلند در مبارزه با ویروس کرونا، موجب افزایش تمایل نواحی مختلف برای دستیابی به استقلال شده است.

چندی پیش نتایج نظرسنجی مشترک دو مؤسسه «ایپسوس» و «MORI» نشان داد  ۵۸ درصد از مردم اسکاتلند خواستار جدایی از بریتانیا هستند که در نوع خود رکورد جدیدی محسوب می‌شود.

این در حالی است که در همه‌پرسی قبلی استقلال اسکاتلند که در سال ۲۰۱۴ (دو سال قبل از همه‌پرسی برگزیت) برگزار شد، مردم این سرزمین با نسبت ۵۵ درصد به ۴۵ درصد، با این جدایی مخالفت کرده بودند.

با این حال «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس اخیراً اعطای هرگونه اختیارات یا قدرت بیشتر به اسکاتلند و همچنین احتمال برگزاری همه‌پرسی استقلال در این کشور را رد کرد.