نشست امروز شورای امنیت درباره درگیری در منطقه تیگرای اتیوپی لغو شد.

شبکه الجزیره هم با اعلام این خبر گفت که کشورهای آفریقایی شورای امنیت از درخواست خود برای برگزاری جلسه بررسی اوضاع در تیگرای اتیوپی انصراف دادند تا به تلاش‌های منطقه‌ای برای حل این بحران فرصت دهند.

درگیری ارتش اتیوپی و نیروهای اقلیم نیمه خودمختار «تیگرای» که از چهارم نوامبر جاری آغاز شده، همچنان ادامه دارد و تلاش سازمان ملل و مجامع بین‌المللی برای آتش‌بس تا کنون به جایی نرسیده است.

شورای امنیت سازمان ملل به درخواست سه کشور تونس، آفریقای جنوبی  سنت وینسنت و گرنادین‌ها قرار بود امروز نخستین نشست خود را درباره درگیری جاری در منطقه تیگرای  به صورت غیرعلنی و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار کند.

 «دبرتسیون گبرمیکائیل» رئیس منطقه تیگرای روز دوشنبه در پاسخ به ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته آدیس آبابا برای تسلیم شدن این منطقه نیمه خودمختار اعلام کرد که مردمش برای مرگ آماده‌اند.

قرار بود امروز در نخستین نشست غیرعلنی و رسمی شورای امنیت درباره تیگرای، موضوع عملیات نظامی آدیس‌آبابا علیه اقلیم تیگرای در اوایل ماه جاری میلادی که به فرار بیش از ۴۰ هزار نفر از اتیوپی به کشور همسایه سودان منجر شده، بررسی شود.

«آبی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی، چهارم نوامبر جاری حمله نظامی علیه تیگرای را با هدف سرنگونی حکومت این منطقه به اتهام تمرد علیه دولت مرکزی و تلاش برای براندازی آن آغاز کرد.

پس از گذشت تقریبا سه هفته از این عملیات، مقامات دولت فدرال اتیوپی برای محاصره «میکیلی» مرکز تیگرای و مقر دولت محلی آن و جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای برنامه‌ریزی می‌کنند.