« سرگئی لاوروف »، وزیر امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه در مصاحبه با شبکه خبری «راشا تودی» گفت فرانسه و آمریکا بر سر مناقشه منطقه «قره‌باغ کوهستانی» بی‌اعتبار شدند.

به نوشته خبر‌گزاری تاس، لاوروف در این باره گفت: «در تماس‌های من با همکاران آمریکایی و فرانسوی و همچنین در تماس [امانوئل] ماکرون با [ولادیمیر] پوتین در مورد مسئله قره باغ کوهستانی طی چند روز گذشته، واضح بود که اعتبار [آنها] از دست رفته‌ و این موضوع ناراحت کننده است.» 

لاوروف گفت که در تماس‌های اخیر خود با «ژان ایو لودریان»، همتای فرانسوی خود، او را متوجه کرده که تضمین امنیت ساکنان محلی قره باغ اهمیت دارد. 

وی در این خصوص گفت: «من سعی کردم به او توضیح دهم که نگرانی ما این است که مردم [این منطقه] زنده بمانند، از خانه‌های خود فرار نکنند و تعداد پناهندگان و آوارگان زیاد نباشد.»

لاوروف در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کرد مطرح کردن ادعا‌ها در موقعیتی که هر دقیقه می‌تواند به معنای از دست رفتن زندگی یک فرد باشد از نظر اصول اخلاقی پایه انسانی نامناسب و غیراخلاقی است.

ولادیمیر پوتین به همراه «الهام علی‌اف»، رئیس‌جمهور جمهوری آذر‌بایجان و «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان نهم نوامبر (۱۹ آبان) بیانیه مشترکی را برای اجرای آتش‌بس در منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» امضا کردند که از روز بعد یعنی دهم نوامبر آن را اجرا کنند.