برخی رسانه‌ها از وزش توفان موسوم به «آیوتا» و جاری شدن سیل در نیکاراگوئه، السالوادور، گواتمالا و هندوراس‌ واقع در آمریکایی مرکزی خبر‌ داده‌اند.

به نوشته وبگاه روزنامه «گاردین»، وزش این توفان در نیکاراگوئه به تنهایی حداقل شش کشته بر جا گذاشته و ۶۰ هزار نفر را از محل سکونتشان دور کرده است.

گزارش رسانه‌های محلی نیکاراگوئه حاکی است که حداقل سه کودک در میان قربانیان این حادثه بوده‌اند که بعد از وقوع رانش زمین در روز سه‌شنبه کشته شده‌اند.

روزنامه محلی نیکاراگوئه نیز گزارش کرده که دو تن از قربانیان این حادثه، که خواهر و برادر ۸ و ۱۱ ساله بوده‌اند در جنوب ­شهر ماناگوا، مرکز نیکاراگوئه در رودخانه‌ای خروشان ناپدیده شده‌اند.

در حالی که این توفان به سمت هندوراس و السالوادور حرکت کرد، معاون رئیس‌جمهور نیکاراگوئه نیز گفت این توفان که به گفته مقامات قوی‌ترین توفان در این کشور بوده، آسیب‌های فاجعه‌باری به بار آورده است.

تصاویر منتشر شده نیز حاکی است که توفان آیوتا همچنین به بخش‌هایی از کشور کلمبیا رسیده است.

در شش ماهه دوم سال ۳۰ توفان و ۱۳ گردباد با نام‌های مختلف در کشور‌های واقع در آمریکای مرکز به وقوع پیوسته‌اند که شش مورد از آنها احتمال به بار آوردن خسارات جانی قابل توجهی را به همراه داشته‌اند.

«جو بایدن»، نامزد دموکرات انتخابات آمریکا نیز با انتشار پیامی در توئیتر با اشاره به این توفان نوشت به همین دلیل است که مبارزه با تغییرات اقلیمی را یکی از اولویت‌های کاری‌اش قرار خواهد داد.