پس از بالاگرفتن درگیری‌ها میان دولت مغرب و شبه‌نظامیان جدایی‌طلب پولیساریو ، این گروه رسما از لغو اعلام آتش‌بس با رباط خبر داد.

به گزارش وبگاه خبری «گود»، پولیساریو در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ابراهیم غالی» رهبر این گروه با صدور فرمانی پایان پایبندی به توافق ‌ آتش‌بس با رباط را اعلام کرده و در عین حال دولت مغرب را زیر پا گذاشتن این توافق متهم کرده است.

رهبر پولیساریو در این بیانیه ضمن تأکید بر از سرگیری اقدام رزمی علیه مغرب، گفته است که رباط با حمله به معترضان در «الکرکرات» و بازگشایی سه گذرگاه جدید در دیوار نظامی مغرب توافق نظامی شماره یک را که با نظارت سازمان ملل به امضا رسیده، زیر پا گذاشته است.

این اعلام در حالی است که این پولیساریو تهدید کرده بود که اگر مغرب، نیروهای نظامی یا شهروندان خود را وارد منطقه حائل «الکرکرات» واقع در مرز میان موریتانی و صحرای غربی کند، آتش‌بس امضا شده با رباط را لغو خواهد کرد.

این اعلام در حالی است که  وزارت دفاع وابسته به شبه نظامیان جبهه جدایی طلب پولیساریو، امروز، در بیانیه‌ای از حمله به مواضع ارتش مغرب در صحرای غربی خبر داده بود.

در این بیانیه مواضع ارتش مغرب با عنوان «مواضع دشمن» یاد شده بود و در عین حال، در آن آمده بود که این مواضع در طول دیوار حائل در مناطق «المحبس»، «حوزه»، «اوسرد» و «الفرسیه» هدف قرار گرفته و موجب وارد آمدن خسارات مالی و جانی به ارتش مغرب شده است.

جبهه پولیساریو یک سازمان سیاسی نظامی در صحرای غربی است. این گروه در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعمار اسپانیا بر صحرای غربی و با هدف استقلال این منطقه ایجاد شد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶، جمهوری دموکراتیک عربی صحرا را در مستعمره پیشین اسپانیا ایجاد کرد و به مخالفت با اقدام اسپانیا در تقسیم صحرای غربی میان مغرب و موریتانی پرداخت.

آغاز دور جدید درگیری‌ها در صحرای غربی در حالی است که امارات به عنوان نخستین کشور عربی، در تاریخ ۱۴ آبان، رسما کنسولگری خود را در شهر العیون به عنوان بزرگ‌ترین شهر جمهوری صحرا و منطقه مورد مناقشه بین مغرب و جبهه پولیساریو، افتتاح کرد.

موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند و بدین ترتیب بخش جنوبی جمهوری صحرا (به نام وادی الذهب) به این جمهوری بازگشت اما پادشاهی مغرب تمام منطقه شمالی صحرای غربی را که «الساقیة الحمراء» نامیده می‌شود و نزدیک به ۸۰ درصد از اراضی صحرای غربی را تشکیل می‌دهد، در اشغال خود نگاه داشت و ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو بر روی مقاومت علیه مغرب متمرکز شده است.

مغرب خواهان حکومت خودگردان وابسته به خود در صحرای غربی و وجود دولت و پارلمان محلی تحت حاکمیت خود در این منطقه است و می‌گوید اگر قرار به برگزاری همه‌پرسی باشد باید در خصوص خودمختاری این منطقه و نه برای جدایی از مغرب باشد. اما جبهه پولیساریو مخالف این طرح است و خواهان برگزاری همه‌پرسی تعیین سرنوشت برای صحرای غربی است.