«آرمن سرکیسیان»، رئیس‌جمهور ارمنستان روز شنبه خواستار حل بحران منطقه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا شد.

دفتر مطبوعات ریاست‌جمهوری ارمنستان به نقل از سرکیسیان گفته: «در مورد آتش‌بس، سندی موجود است، اما گروه مینسک در آن ذکر نشده است. این تنها نهادی است که قدرت‌هایی بزرگ به منظور حل و فصل وضعیت جمهوری آرتساخ (قره باغ کوهستانی) دارد.»

در ادامه اظهارات رئیس‌جمهور ارمنستان آمده است: «هیچ کسی، قالب این گروه را تغییر نداده است. وضعیت هنوز مشخص نشده و این فقط یک آتش‌بس [موقتی] است؛ بنابراین این کار باید فوراً به گروه مینسک سپرده شود. ضروری است تمام مسائل مورد بحث قرار گیرد و آذر‌بایجان نیز به این گروه رجوع کند.»

گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به منظور میانجی‌گری میان جمهوری آذر‌بایجان و ارمنستان برای حل و فصل مناقشات بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال ۱۹۹۲ تشکیل شد. 

روسیه، فرانسه، آمریکا رؤسای مشترک این گروه هستند. تاکنون تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب این گروه بی‌نتیجه بوده است.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه است که در منطقه قره‌باغ کوهستانی وارد یک درگیری نظامی شده‌اند.

طی این مدت سه بار بر سر توقف درگیری‌ها و آتش‌بس بشردوستانه توافق کردند که دو بار با میانجی‌گری مسکو بود و بار سوم با میانجی‌گری واشنگتن حاصل شد، اما هر بار این توافق نقض و درگیری از سر گرفته شده است.

با این وجود، ارمنستان روز سه‌شنبه توافقنامه‌ای را با روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کرد.