هزاران نفر در اتیوپی امروز سه شنبه با فرار از درگیری‌ها در منطقه تیگرای در مرز با سودان وارد این کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رسانه‌های دولتی سودان اعلام کردند که شمار قابل توجهی اتیوپیایی از جمله نظامیان ارتش این کشور با فرار از درگیری‌ها در منطقه ناآرام تیگرای وارد سودان شدند.

خبرگزاری رویترز هم به نقل از منابع اتیوپیایی گفت که درگیری در منطقه تیگرای در شمال این کشور  و هم مرز با کشورهای اریتره و سودان به کشته شدن صدها نفر منجر شده است، با وجود اینکه «أبی احمد» نخست وزیر اتیوپی سعی دارد به شهروندانشان اطمینان خاطر دارد که این کشور به جنگ داخلی کشیده نمی‌شود.

اوج‌گیری کشمکش و درگیری بین حکومت مرکزی و جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای (تی.پی.ال.اف) موجب شده که بسیاری درباره احتمال وقوع یک جنگ داخلی خونبار هشدار دهند که ثبات منطقه شاخ آفریقا را بیش از پیش تهدید می‌کند.

یک مقام نظامی در منطقه «امهره» در مجاورت ایالت تیگرای اتیوپی گفت که درگیری‌ها در تیگرای به کشته شدن قریب به پانصد نفر از نیروهای تیگرای منجر شده است.

رویترز به نقل از سه منبع امنیتی اتیوپی هم آورده است که ارتش اتیوپی در جریان «دفاع از پایگاه خود» که مورد «حمله نیروهای تیگرای» قرار گرفته بود، صدها نفر از نظامیان خود را از دست داد.

تسلط نیروهای تیگرای بر سامانه‌های دفاع هوایی

چند ساعت قبل، جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای تصاویری از کنترل کل گردان سامانه‌های «S-300PMU1» و همچنین چندین سامانه دفاع هوایی «S-125 » را منتشر کرد.

پایگاه خبری الدفاع العربی نوشت: «تصرف کامل یک گردان از سامانه پدافند هوایی S-300 توسط شورشیان تیگرای یک مسئله بسیار جدی است، به خصوص که ارتش اتیوپی به سادگی این سلاح گران‌قیمت و با دقت بالا را رها کرد و بدون درگیری به شورشیان واگذار کرده است.»

در فیلم منتشر شده، استقرار سربازان  جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای در کنار سیستم‌های موشکی ضد هوایی S-300 و سامانه‌های دفاع هوایی S-125 نشان داده می‌شود تا معلوم شود که ارتش اتیوپی در این منطقه از کشور دارای مشکلات بسیار جدی است.

در حال حاضر هیچ اظهار نظر رسمی از طرف وزارت دفاع اتیوپی در مورد این اتفاق خطرناک وجود ندارد.

رهبران منطقه ناآرام تیگرای در شمال اتیوپی روز دوشنبه گفتند دولت فدرال تحت رهبری ابی حمد بیش از ده حمله هوایی علیه آنها طی روزهای اخیر انجام داده است.

ارتش اتیوپی چند روز پیش اعلام کرد که ناچار شده است تا «جنگی ناخواسته و بی‌فایده» را در منطقه «تیگرای» آغاز کند.

«بیرهانو جولا»، قائم‌مقام فرمانده ارتش اتیوپی با اشاره به اعزام «نیروهای نظامی از سراسر کشور به تیگرای گفت که جنگ در همان منطقه پایان خواهد یافت و به مناطق مرکزی کشیده نخواهد شد.

در همین حال، جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای اعلام کرد جنگنده‌های ارتش اتیوپی، اطراف مرکز این منطقه را بمباران کرده‌اند و «دبرتسیون گبرمیکاییل»، رئیس این منطقه گفت که نیروهایش آماده دفاع هستند. تیگرای دارای شمار زیادی نیروی شبه‌نظامی و چریکی بومی است که شمارشان به ۲۵۰ هزار نفر می‌رسد.

جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای که از پیوستن به دولت ائتلافی اَبی احمد،‌ نخست وزیر اتیوپی سرباز زده‌ است، پیش‌تر چندین دهه رهبری ائتلاف حاکم بر این کشور را برعهده داشت.

اتیوپی کشوری بسیار وسیع و دارای ۱۱۰ میلیون نفر جمعیت از اقوام مختلف است که بسیاری از آن‌ها اقوامی قدیمی و ناراضی هستند.