رئیس جمهوری روسیه از بازگشت محتمل شمار زیادی از پناهجویان سوری به وطن خود خبر داد.

« ولادیمیر پوتین » رئیس جمهور روسیه عصر دوشنبه در گفت‌وگو با رئیس جمهور سوریه در این باره گفت، تمرکز تروریسم بین‌المللی در سوریه عملا از بین رفته واحتمال بازگشت گسترده پناهجویان سوری به وطنشان وجود دارد.

وی در ادامه گفت:«ما باهم به موفقیت‌های زیادی دست یافته و کانون‌های تروریسم از بین رفته‌اند».

« بشار اسد » رئیس جمهور سوریه نیز به نوبه خود ابراز امیدواری کرد که نتایج نشست بازگشت پناهجویان سوری مهم باشد. وی گفت: «مسئله پناهجویان اولویت نخست دولت سوریه است».

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه  نیز چندی قبل  از همکاری کشورش با ایران و ترکیه برای پیشبرد روند آستانه به منظور حل بحران سوریه خبر داد.  زاخارووا در این خصوص گفت: «روسیه موافق حفظ روند آستانه به منظور تسهیل حل بحران سوریه است و به سطح همکاری بین سه کشور تضمین‌کننده این فرآیند ارزش بالایی را اختصاص می‌دهد. کارایی این روند ثابت شده است».

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در ادامه با اشاره به تعویق زمان بر‌گزاری پانزدهمین دور از این نشست گفت: «ما در تلاش هستیم تا از این وقفه اجباری استفاده کنیم تا با همکاران درباره چگونگی مطرح کردن موضوعات ملموس جدید همراه با بحث در مورد مشکلات موجود بیاندیشیم.»

سه کشور ترکیه، روسیه و ایران از چند سال پیش برای همکاری در خصوص حل بحران سوریه روند آستانه را آغاز کردند که منجر به ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه شد.