در پی اظهارات اسلام ستیزانه رئیس جمهور فرانسه و ترند شدن هشتگ « تحریم کالا‌های فرانسوی» در برخی کشور‌های عربی، وزارت خارجه فرانسه با بی اساس خواندن چنین تصمیمی، توقف آن را خواستار شد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: چندین کشور خاورمیانه‌ای در روز‌های اخیر خواستار تحریم محصولات فرانسوی و به ویژه محصولات کشاورزی شدند و همچنین درخواست‌های عمومی‌تر برای تظاهرات علیه فرانسه، که گاهی اوقات با عبارات نفرت انگیز بیانی می‌شود، در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود.

این دیپلمات فرانسوی افزود: درخواست تحریم (کالا‌های ساخت فرانسه ) بی اساس و همانند همه حملاتی که از سوی اقلیت تندرو علیه کشور ما صورت می‌گیرد، باید سریعا متوقف شود.

به دنبال قتل معلمی فرانسوی که به شاگردانش کاریکاتور ‌هایی از پیامبر اسلام را نشان داده بود، رئیس جمهور فرانسه مسلمانان را مسئول قتل او معرفی کرد و مدعی شد «اسلام گرا‌ها قصد نابودی فرانسه را دارند»؛ اظهاراتی که با واکنش‌های بسیار در سطح بین المللی همراه شد.

مکرون به تازگی در سخنانی اعلام کرده بود که فرانسه همچنان به انتشار کاریکاتور‌های توهین آمیز علیه پیامبر اسلام (ص) ادامه خواهد داد. در پی این اظهارات امانوئل ماکرون، هشتگ «تحریم کالا‌های فرانسوی» در کشور‌های عربی به ترند اول تبدیل شد و بسیاری استفاده از این کالا‌ها را ممنوع کردند.

اظهارات اسلام ستیزانه رئیس جمهور فرانسه با اعتراض گسترده اعراب ساکن در اراضی اشغالی همراه شد. نزدیک به ۲۰۰ تن از اعراب ساکن اراضی اشغالی، شنبه شب با حضور در مقابل محل اقامت سفیر فرانسه، اعتراض خود را نسبت به رویکرد اسلام ستیزانه امانوئل مکرون اعلام کردند.