شامگاه یکشنبه دوم آگوست، یک زندان مهم در شرق افغانستان مورد حمله تروریست‌های  داعش شاخه خراسان (ISKP)  قرار گرفت که در پی آن  دهها تن مجروح و بسیاری از زندانیان فراری شدند.

این حملات پیچیده تا 24 ساعت به طول انجامید و تیراندازی‌ها نیز تا روز بعد شنیده شد. این حملات ساعاتی قبل از اتمام آتش‌بس سه روزه بین دولت افغانستان و طالبان در گرفت. طالبان مسوولیت این حمله را نپذیرفت اما ISKP  بی درنگ مدعی شد که این یورش کار شبه نظامیانش بوده است.

با وجود آنکه طالبان در مسیر گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان به پیش می رود، اما مجموعه‌ای جدید از ترورهای سازماندهی شده توسط این گروه وابسته به داعش در افغانستان در حال شکل گیری است.

به منظور جذب نیرو و متمایز شدن از طالبان، ISKP   تاکتیک های جدیدی از قبیل کشتارهای هدفمند و حملات پیچیده را در راستای نهادینه‌سازی هراس و وحشت در دستور کار قرار داده است. کشتارهای هدفمند در اکثر شهرها روبه افزایش گذاشته، بویژه در پایتخت، کابل.

ISKP   اثبات کرده است که قادر به انجام حملات پیچیده با قابلیت کشتار صدها تن می باشد.

در ماه می، تروریست‌های ISKP  به زایشگاهی در کابل حمله ور شدند و اقدام به کشتار نوزادان، مادران، پرستاران و افسران پلیس نمودند. در همان روز، آنها به یک مراسم عزاداری در ننگرهار حمله انتحاری کرده دهها تن را هدف قرار دادند.

همچنین، حملات پیچیده علیه معبد سیک‌ها در ماه مارس  را انجام دادند و 25 تن از آنان را کشته و به کرات به برخی اقلیت‌ها حمله ور شدند.

با شکل گیری توافقنامه صلح ایالات متحده- طالبان ، ISKP مهیای به ارث بردن نقش خرابکاری خشونت‌بار است. این گروه تهدیدی جدی برای منطقه است زیرا به اهداف مختلف در سراسر منطقه حمله می کند.

ISKP با دستور کار جهانی‌اش، قادر بوده اعضای مورد نیازش را از دهها کشور جذب کند. تروریست‌های فعال و تحت فشار در سوریه از کشورهای خارجی از هندوستان ، عراق ، اردن ، عربستان سعودی و ... به ISKP ملحق شده اند.

نکته حیرت آور آن است که حملات انتحاری علیه سیک‌ها به یکی از اعضای این گروه اهل استان کرالا در هند نسبت داده شد. اعضای آموزش‌دیده در میدان نبرد و حرفه ای در زمینه جذب سربازان پیاده نظام و شستشوی مغزی مردمان فقیر افغانستان دارای مهارت هستند.

ISKP با کمک بازوانش در پاکستان، ازبکستان و تاجیکستان در صورت تثبیت شدن جای پایش در افغانستان دارای توانمندی برای بی ثبات کردن آسیای مرکزی خواهد بود. این مشکل به عنوان یکی از دلواپسی‌های عمده روسیه و کشورهای منطقه به قوت خود باقی است که همچنان  ISKP را به عنوان گروهی برخواسته از ایدئولوژی سلفی در راستای بی ثبات سازی آسیای مرکزی تلقی می کنند.

با این وجود، یکی از چالش های عمده پیش روی ISKP  ذات بیگانه هراسی افغان ها و انزجار و تنفر ساکنین محلی در خصوص تاکتیک‌های وحشیانه داعش از آغاز عملیات‌ها در کشورشان بوده است. علاوه بر آن، اخاذی، باج  وخراج و استثمار منابع معدنی که از جمله منابع عمده درآمدهای ISKP   به شمار می آیند نیز دلواپسی هایی در میان مردم افغانستان را موجب شده است.

بنا براین، علاوه بر پروپاگاندای ایدئولوژیکی، ISKP از زور، اجبار ، ارعاب و وعده های پوچ در زمینه تامین مالی برای جذب نیروهای محلی بهره برده است.

تروریست‌های ISKP  در دوردست‌ترین نقاط فعال هستند. حتی در دستیازی به مکان‌های امن در پایتخت، کابل نیز موفق بوده‌اند. ISKP در 9 ولایت ننگرهار و کنر در شرق؛ جوزجان، فاریاب و بدخشان در شمال؛ غور در غرب فعال بوده است.

در شمال، فرماندهان تاجیک و ازبک همانند مولوی ستار و مولوی عبدالله مجید به این گروه ملحق شده‌اند و فعالانه مشغول به کارگیری و جذب افراد بومی تاجیک و ازبک هستند. زمانی که رهبر منطقه‌ای‌شان «اسلم فاروقی» در قندهار همراه با 12 تبعه پاکستان از جمله چهار زن، یک مرد بنگلادشی و دو زن روس زبان دستگیر شدند ، باور بر آن بود که فاروقی تلاش می کرده تا با گروههایی در جنوب تماس برقرار کند و گستره ISKP   را توسعه بخشد.

ISKP تهدیدی نوظهور است که خود را به عنوان جانشین طالبان مطرح کرده است. این گروه به دنبال  تاسیس خلافتی است که در جنوب و آسیای مرکزی بنا خواهد شد.

چنانچه قرار باشد این گروه به دنبال دستیابی به دژ محکمی باشد، پیامدهای آن دهشتناک خواهد بود آن هم برای کل منطقه.

ISKP با حملات وحشیانه اخیرش ثابت کرده است که دنیا با تهدیدی جدید مواجه است – هراس و وحشت جدید که در مقایسه با دسترسی طالبان محدود است اما بسیار پیچیده تر و خشونت بار تر از آن است.