سخنگوی نخست وزیری عراق اعلام کرد آمریکا در حال حاضر تصمیم خود برای تعطیلی سفارت خود در بغداد را به حالت تعلیق درآورده است.

ملا طلال در گفت و گویی تلویزیونی اعلام کرد: دولت آمریکا تصمیم خود برای بستن سفارتش در منطقه سبز را به حالت تعلیق درآورده است. دولت عراق تلاش‌های جامعی را در داخل و خارج از کشور صورت داده، تا آمریکا از این تصمیم برگردد. این تلاش‌ها در حال حاضر منجر به منصرف شدن طرف آمریکایی شده است.

   این مقام عراقی یادآور شد تصمیم تعطیلی سفارت آمریکا همچنان مطرح است و تنها تاریخ و تصویب آن هنوز نامشخص است. سخنگوی الکاظمی افزود دولت بغداد تلاش‌های گسترده‌ای را برای حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک انجام داده و این امر براساس دیکته طرف‌های خارجی نبوده است. طلال پیامد‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی تعطیلی سفارت آمریکا در عراق را قابل توجه دانست.

واشنگتن که از ابتدای سال میلادی جاری به تدریج در حال کاهش ۵ هزار نیروی نظامی خود در خاک عراق است، ماه گذشته تهدید کرد و مدعی شد که سفارت خود را در این کشور تعطیل خواهد کرد، مگر آنکه دولت عراق در خصوص مقابله با حملات علیه اهداف آمریکا تضمین ارائه دهد.

در پی اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و ابومهدی المهندس، نائب رئیس نیرو‌های بسیج مردمی عراق در ژانویه امسال، پارلمان عراق طی مصوبه‌ای خروج نیرو‌های خارجی از خاک این کشور را به تصویب رساند.

مصوبه پارلمان عراق که از اکثریت موافق آرا برخوردار بود، دولت بغداد را ملزم به لغو درخواست از ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا و تعهد نسبت به پایان دادن به حضور نیرو‌های خارجی در خاک عراق می‌کند.