«آرمن سارگسیان» رئیس‌جمهور ارمنستان در گفت‌و‌گویی، بار دیگر ترکیه را به اعزام عناصر تروریستی به جمهوری آذربایجان متهم کرد و باکو را آغازگر جنگ دانست.

او در گفت‌و‌گو با شبکه اسکای نیوز، گفت که بحران «قره‌باغ کوهستانی» راه‌حل نظامی ندارد و ورود ترکیه به این جنگ، اوضاع را پیچیده‌تر کرده است.

سارگسیان همچنین گفت که اعزام تروریست‌ها از سوریه به جمهوری آذربایجان موجب خشم روسیه و جامعه جهانی خواهد شد و در ادامه مدعی شد که بعید می‌داند ترکیه این عناصر را پس از پایان جنگ از منطقه خارج کند.

رئیس‌جمهور ارمنستان با بیان اینکه برای پایان درگیری‌ها در قره‌باغ امیدوار است و امکان رسیدن به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز وجود دارد، گفت که باید ترکیه را از این بحران دور نگه داشت و جلوی دخالت‌هایش را گرفت.

او سپس ترکیه را به پاکسازی نژادی ارمنی‌ها در «قره‌باغ کوهستانی» متهم کرد و گفت آن‌چه که در این منطقه در حال رخ دادن است، یک «فاجعه انسانی» به شمار می‌رود و ادامه دار شدن جنگ موجب بی ثباتی در منطقه خواهد شد.

رئیس‌جمهور ارمنستان همچنین از وساطت کشورهای گروه «مینسک» برای حل بحران قره‌باغ کوهستانی، استقبال کرد.

استقبال ایروان از مذاکره، در حالی است که «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان دیروز (یکشنبه) در صفحه توئیتر خود نوشت که باکو  تنها در صورت خروج نیروهای ارمنی از منطقه «قره‌باغ کوهستانی» حاضر به گفت‌و‌گو است.

با گذشت ۹ روز از آغاز جنگ شدید در قره‌باغ کوهستانی، اکنون جنگ شهرها آغاز شده و باکو و ایروان یکدیگر را به جنایت جنگی و هدف قرار دادن غیر نظامیان متهم می‌کنند.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.