رئیس جمهور کره جنوبی در سخنرانی در هفتاد و  پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از طرحی برای همکاری منطقه‌ای با همسایه شمالی خود خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی در سخنان خود در سه شنبه شب به وقت تهران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از طرحی برای همکاری با کشورهای منطقه از جمله کره شمالی برای مقابله با کرونا و خلع سلاح در شبه جزیره کره خبر داد.

وی در نطق خود از تضمین امنیت کره شمالی در صورت تعامل این کشور با جامعه بین‌الملل سخن گفت. مون جائه این همچنین از ایجاد ساز و کار همکاری منطقه‌ای در شرق آسیا برای رفع تنش‌های نظامی و تقویت واکنش‌های مشترک در مقابله با مواردی چون بیماری‌ها خبر داد.

مون جائه این در سخنان خود در حالی تمایل خود را برای کمک به کره شمالی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا ابراز داشت که پیونگ یانگ اعلام کرده هیچ کمک خارجی دریافت نمی‌کند. کره شمالی پس از متوقف شدن مذاکرات هسته ای با ایالات متحده، همکاری با کره جنوبی نیز را رد کرد.

رئیس کره شمالی چندی قبل ضمن مخالفت با درخواست‌ها برای خلع سلاح اتمی این کشور، تاکید کرد توانمندی‌های اتمی که پیونگ‌یانگ به دست آورده، بقا و امنیت آن را تضمین کرده است. «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در نشستی که به مناسبت سالگرد پایان جنگ کره برگزار شد، توضیح داد: «ما مسیر خودسازی [و تبدیل شدن] به یک کشور اتمی را طی کرده‌ایم و اکنون کشوری هستیم که می‌تواند از خود در برابر هر نوع تهدید نظامی یا فشار خارجی دفاع کند».

وی در اظهاراتی که نشان از مخالفت وی با درخواست واشنگتن برای خلع سلاح هسته‌ای این کشور داشت تاکید کرد: «برای لحظه‌ای در روند ایجاد بهترین قدرت امنیت ملی که کسی نتواند آن را به چالش بکشد، تعلل نمی‌کنیم.»