یک هیئت آمریکایی به ریاست « جیمز جفری » نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه و همچنین فرستاده ویژه واشنگتن در ائتلاف ادعایی ضد داعش که به منطقه کردستان عراق رفته است امروز با « مسرور بارزانی » نخست وزیر این منطقه دیدار کرد.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر منطقه کردستان عراق در بیانیه‌ای گفت: «بارزانی و هیئت آمریکایی درباره تحولات در عرصه عراق و اهمیت همکاری میان دو طرف و راه‌های کمک به نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق برای مقابله با تهدیدهای گروهک تروریستی داعش گفت‌وگو کردند».

بر اساس این بیانیه، جفری ضمن تقدیر از نقش و موضع رئیس و نخست وزیر منطقه کردستان عراق  در تقریب دیدگاه‌های طرف‌های کُرد در منطقه کُردنشین سوریه بر ادامه حمایت آمریکا از منطقه کردستان عراق تاکید کرد.

جفری گفت: منطقه کردستان عراق به دلیل برخورداری از تعدد و تنوع قومیتی، نشاط و پویایی و دوستی آن با آمریکا و کشورهای غربی از موقعیت مهم و استراتژیکی برخوردار است.

بارزانی هم در این گفت‌وگو ضمن قدردانی از مواضع آمریکا نسبت به اربیل، به صحبت در اوضاع عراق، منطقه و همچنین روابط منطقه کردستان عراق با دولت فدرال این کشور پرداخت.

نخست وزیر منطقه کردستان عراق با اشاره به ادامه گفت‌وگوهای اربیل با بغداد برای دستیابی به راه حل ریشه‌ای درباره مسائل مورد اختلاف باقیمانده گفت: هماهنگی امنیتی میان نیروهای پیشمرگه با ارتش عراق و به خصوص در مناطق خارج از مدیریت منطقه کردستان عراق به منظور مقابله با تهدیدهای داعش بایستی ادامه داشته باشد.

بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیری کردستان عراق، بارزانی در این دیدار همچنین نسبت به آنچه سیاست عربی سازی اراضی شهروندان کُرد و املاک آنها در این مناطق خواند، نگرانی عمیق خود را ابراز داشت.

 فرستاده ویژه آمریکا روز یکشنبه هم به صورت غیر قانونی وارد سوریه شد و با احزاب موسوم به «اتحادیه میهنی کُرد» و «شورای ملی کُردهای سوریه» دیدار و مسائل مربوط به عناصر کُرد را بررسی کردند.