سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان روز دوشنبه در سخنانی مدعی شد که رویکردهای ارمنستان باعث شدت یافتن تنش‌ها بین دو کشور می‌شود.

به نوشته خبرگزاری «آذر تاج» «لیلا عبد الله اوا» در بخشی از سخنان خود اظهار داشت، ارمنستان سیاست‌های اشغالگرانه را با نقض هنجارها و اصول و حقوق بین الملل دنبال می‌کند و سرزمین‌های شناخته شده بین المللی آذربایجان را تحت اشغال خود دارد.

این دیپلمات آذربایجانی مدعی شد که ارمنستان تاکنون نتوانسته  یک سیاست مستقل مبتنی بر منافع ملی را در پیش گیرد و مزایای صلح، امنیت و رفاه را در منطقه درک کند. عبدالله  اوا اظهار داشت که رفتار غیرمسئولانه و تحریک آمیز ارمنستان به تنش‌‌ها در منطقه دامن می‌زند و بنابراین امکان حل و فصل مشکلات از طریق  مذاکرات را کاهش می‌دهد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز دوشنبه اعلام کرد که پدافند این کشور عصر یکشنبه یک پهپاد ارمنستانی را که با ورود به حریم سرزمینی جمهوری آذربایجان مشغول انجام عملیات شناسایی بود، هدف قرار داد و ساقط کرد.

این اولین باری نیست که از ماه جولای و شدت گرفتن تنش‌های مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، نیروهای نظامی آذربایجانی پهپادهای ارمنستانی را ساقط می‌کنند. ارتش ارمنستان 12 جولای (22 تیر) آتش‌بس با جمهوری آذربایجان را نقض و با حملات خمپاره‌ای مواضع کشور همسایه را هدف قرار داد و این اقدام بعد از حمله تلافی جویانه باکو و متحمل شدن تلفات، نیروهایش را از مرز عقب کشید.