فرماندهی عملیات موسوم به «ایرینی» اتحادیه اروپا برای نظارت بر اجرای تحریم‌های تسلیحاتی علیه لیبی اعلام کرد که یک کشتی اماراتی را از پهلو گرفتن در ساحل لیبی منع کرده است.

این عملیات پنجشنبه‌شب اعلام کرد که این کشتی از شارجه امارات حرکت کرده بود و قصد داشت وارد حریم دریایی لیبی شده و پهلو بگیرد.

به گفته فرماندهی این عملیات، بررسی‌ها از محموله این کشتی نشان می‌دهد که این کشتی حامل مقادیر زیادی سوختِ شبیه به سوخت هواپیماها بوده که کاربرد نظامی دارد.

بعد از سرنگونی معمر القذافی، رئیس لیبی توسط ناتو به رهبری آمریکا در سال ۲۰۱۱، شورای امنیت قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که ارسال هرگونه تسلیحات به لیبی را ممنوع و غیر قانونی دانست.

با این حال، بیش از یک سال است که حامیان خارجی در طرف‌های درگیر در لیبی با زیر پا گذاشتن این تحریم‌ها، اقدام به ارسال تجهیزات و تسلیحات به این کشور کرده‌اند.

ترکیه بارها به دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایز السراج» تسلیحات پیشرفته نظامی از قبیل تانک، نفربر، ضد هوایی و پهپادهای نظامی ارسال کرده و در مقابل امارات، عربستان سعودی و مصر از دولت شرق لیبی یا دولت طُبرُق  و ژنرال حفتر حمایت تسلیحاتی کرده‌اند.

سازمان ملل بارها اعلام کرده است که برخی از کشورهای منطقه قطعنامه شورای امنیت این سازمان در رابطه با تحریم‌های تسلیحاتی علیه لیبی را نقض کرده‌اند.