وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه (دیروز) دو وزیر سابق لبنانی «یوسف فینانوس» و «علی حسن خلیل» را به اتهام حمایت از حزب‌الله تحریم کرد.

از آنجایی که علی حسن خلیل عضو دفتر سیاسی جنبش «امل» (وابسته به نبیه بری رئیس پارلمان) و معاون سیاسی بری است، این جنبش نشستی فوق‌العاده برگزار کرد.

بر اساس گزارش وبگاه «العهد»، جنبش امل ضمن اعلام اینکه این اقدام آمریکا به هیچ وجه منجر به تغییر اصول ملی و داخلی نخواهد شد، افزود: خواهان تمام مرزها و حقوق حاکمیتی‌مان در دریا و خشکی هستیم، امتیازی درباره آنها نمی‌دهیم و بر سر آنها چانه‌زنی نمی‌کنیم، حال تحریم‌ها و فشارها هر چقدر و از سوی از هر طرفی که می‌خواهد، باشد.

این جنبش در ادامه فاش کرد، توافق با آمریکا بر سر آغاز مذاکره برای ترسیم مرزهای دریایی مورد اختلاف با رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان در تاریخ  ۹/۷/۲۰۲۰ نهایی شده اما واشنگتن تا کنون بدون هیچ بهانه‌ای زمان اعلام آن را رد می‌کند.

جنبش امل در ادامه اعلام کرد، هدف گرفتن علی حسن خلیل تنها هدف گرفتن یک شخص نیست بلکه در حقیقت هدف قرار دادن لبنان، حاکمیت و خط سیاسی است که وی به آن وابسته است (جنبش امل)، جنبش امل همواره مدافع لبنان، حقوق و مرزهای آن و نیز وحدت بوده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه روز سه‌شنبه خود مدعی شده که واشنگتن از مردم لبنان حمایت می‌کند. در این بیانیه آمده است: «این تحریم‌ها نشان می‌دهند چطور بعضی از سیاستمداران لبنان به ضرر مردم و نهادهای لبنان با حزب‌الله همدست شده‌اند. ایالات متحده از خواست مردم لبنان برای داشتن دولتی پاسخگو و عاری از فساد حمایت می‌کند.»