به گزارش پارس نیوز، 

پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که نظامیان آمریکا را از سوریه خارج خواهد کرد، عملیات نظامی ترکیه نیز در شمال سوریه و علیه نیروهای کردی به تعویق افتاد.

در حال حاضر نیز بازیگران اصلی در سوریه در حال ارزیابی موقعیت نیروهای خود برای ادامه مبارزه با نیروهای باقی مانده داعش پس از خروج آمریکا از سوریه هستند.

«عثمان فاروق لوغ اوغلو» معاون حزب جمهوری خلق ترکیه و سفیر سابق ترکیه در آمریکا در ارتباط با دلایل آمریکا در باره عقب نشینی از سوریه به خبرنگار مهر گفت: در حالی که آمریکا خیلی دیر تصمیم به عقب نشینی از سوریه گرفت، اما خروج آمریکا به تنهایی به معنای شرایط مساعد و مناسب در سوریه نیست، چون کشورهای غربی دیگر همچنان در سوریه حضور دارند.

وی افزود: از طرف دیگر ترامپ می‌خواهد با این اقدامات توجه مردم آمریکا را از مشکلات داخلی منحرف کند و از سوی دیگر با توجه به آغاز فصل تعطیلات در آمریکا با بازگرداندن نظامیان آمریکایی به خانه رضایت بخشی از خانواده‌های آمریکایی را بدست آورد تا از فشار ناشی از هزینه‌های جنگ علیه داعش بکاهد. این کارها در راستای شعار «اول آمریکا»ی ترامپ است.

فاروق اوغلو در ارتباط با نتایج عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: اگر این عقب نشینی به تقویت فرایند گفتگوهای صلح سازمان ملل در ژنو درباره سوریه منجر شود، می‌تواند به هر حال مزایا و فوایدی را همراه آورد. بنابراین ترکیه می‌تواند خروج آمریکا از سوریه را به یک فرصت تبدیل کند و با فشار برای شکل‌دهی به کمیته قانون اساسی گفتگوها و مذاکرات در این ارتباط را آغاز کند.

عثمان فاروق لوغ اوغلو همچنین اضافه کرد که ترامپ با خروج از سوریه، جنگ علیه داعش را به شرکای بین‌المللی خود و بویژه ترکیه واگذار کرده است، چون در توئیت خود هم گفته است که اردوغان کسی است که داعش را شکست خواهد داد.

وی افزود: بنابراین در حال حاضر ترکیه در جنگ علیه تروریست با دو گروه روبروست: یکی داعش و دیگری )PYD/YPGیگان‌های مدافع خلق) که برای آنکارا به عنوان گروه‌های تروریستی و شاخه‌ای از PKK در سوریه شناخته می‌شوند. به عبارت دیگر تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه باعث خواهد شد تا PYD/YPG به دولت سوریه نزدیک‌تر شوند و لذا هرگونه اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه می‌تواند با ائتلاف مشترک ارتش سوریه و نیروهای PYD/YPG روبرو شود.

معاون حزب جمهوری خلق ترکیه همچنین در ارتباط با اهمیت همکاری بیشتر ترکیه، ایران و روسیه پس از تغییر بازی آمریکا در سوریه و خروج از این کشور اظهار داشت: از این به بعد که آمریکا قواعد بازی را در سوریه تغییر داده است همکاری تنگاتنگ میان ترکیه، روسیه و ایران بسیار ضروری است از جمله در ارتباط با نگرانی‌های ترکیه و اقداماتی که پیش از این توسط سه کشور در ارتباط با سوریه انجام شده است.

لوغ اغلو همچنین درباره نقش عربستان در بازسازی سوریه و نقش مخرب سعودی‌ها و سیاست‌های آنان در مجاورت مرزهای ترکیه بیان داشت: وقتی صلح و ثبات در سوریه برقرار شود، مرحله بازسازی سوریه کار بسیار بزرگی است. البته این بستگی به دولت سوریه دارد که تحت چه شرایطی و چگونه آن را انجام خواهد داد. به مانند دیگر کشورها، عربستان سعودی نیز می‌تواند در بازسازی سوریه نقش ایفا کند و مشکلی ندارد.

وی در پایان گفت: برای ترکیه به هر حال سوریه همیشه با ملت و دولتش یک همسایه خواهد بود. از سوی دیگر ترکیه لازم است تا استراتژی خود را برای دوران پس از جنگ در سوریه توسعه داده و به روز کند و نقشی اصلی را در بازسازی سوریه بدست گیرد.