به گزارش پارس نیوز، 

یک نشریه اماراتی روز سه شنبه به اختلاف نظر اروپا با آمریکا بابت توافق هسته‌ای ایران اشاره کرد و  نوشت،  نبرد دیپلماتیک آمریکا علیه اروپا بابت توافق هسته ای ایران در سال 2019  آشکار می‌شود.

 به نوشته نشریه  انگلیسی زبان «نشنال»، فرانسه، انگلیس،آلمان از جمله قدرت‌های اروپایی حامی توافق هسته‌ای هستند که بابت آزمایش اخیر موشکی ایران از آمریکا حمایت کردند، اما بابت  توافق هسته‌ای که سیاست را در سلطه  خود دارد، اختلاف نظرهایی بین آن‌ها وجود دارد و این موجب می‌شود که اروپا مقابل آمریکا قرار گیرد.

 «ریچارد نفیو» از مقام‌های سابق وزارت خارجه آمریکا در دوره «جورج بوش» رئیس جمهور پیشین آمریکا و از مشاوران تیم هسته‌ای این کشور در مذاکره با ایران در زمان «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق که از وی به عنوان معمار تحریم‌های ایران نیز یاد می‌شود و کتابی به نام «هنر تحریم‌ها » را نیز تالیف کرده، معتقد است که اختلاف بین اروپا و آمریکا بابت  موضوع کنترل تسلیحاتی و توافق هسته‌ای اینک به طور بالقوه ابعاد گسترده تری پیدا کرده است.

ریچار نفیو که اینک محقق «مرکز سیاست انرژی» در دانشگاه کلمبیا است، در این زمینه به نشریه نشنال گفت: «پایه این اختلاف بسیار قابل توجه است. این مسئله برای روابط راهبردی بین آمریکا و اروپا در طولانی مدت زیان آور است.»

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا همانطور که در شعارهای انتخاباتی خود وعده داده بود در اردیبهشت سال 1397 از برجام خارج شد و از آن موقع تاکنون، تحریم‌های رفع شده علیه ایران  بابت توافق هسته‌ای را دوباره اعمال کرد و حتی تحریم‌های جدیدی علیه برخی موسسات و نهادهای ایرانی وضع کرده است.  اروپا نیز که مخالف تصمیم ترامپ است قول داده با ایجاد «ساز و کار مالی ویژه» به کمک ایران آمده و ضمن دور زدن تحریم‌های آمریکا، برجام را حفظ کند.