به گزارش پارس نیوز، 

«دونالد ترامپ»‌رئیس جمهور آمریکا عصر شنبه تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره را برای مذاکره درباره رسیدن به توافقی در خصوص بازگشایی دولت فراخواند.

این نشست که در کاخ سفید برگزار شد، با اختلاف میان نمایندگان درباره بهترین شیوه برای بازگشایی دولت مواجه شد و در پی عدم موفقیت نماینده‌های کنگره آمریکا در رسیدن به توافقی برای اجابت درخواست ترامپ برای تأمین بودجه احداث دیوار حائل در مرز مکزیک بخش‌هایی از دولت فدرال از ساعت ۰۰:۰۱ بامداد شنبه به وقت محلی تعطیل شد.

«ریچارد شلبی» نماینده آلاباما و رئیس کمیته تخصیص بودجه سنا از رئیس‌جمهور آمریکا خواسته تا با تخصیص بودجه ۱.۶ میلیارد دلاری برای دیوار مرزی موافقت کند. این رقمی است که دموکرات‌های سنا چند هفته پیش درباره آن به توافق رسیدند.

اما برخی از متحدان ارشد ترامپ در انجمن حزبی »فریدام هاوس» با ابراز مخالفت با این توافق، ترامپ را ترغیب کردند تا این توافق را که از دیدگاه آنها توافقی بد به حساب می‌آید رد کند.

آنها تاکید دارند در صورتی که ترامپ نتواند بودجه ۵ میلیارد دلاری درخواستی برای ساخت دیوار مرزی را دریافت کند، باید دستکم حداکثر میزان ممکن را دریافت کند.

«مارک میدوز» رئیس انجمن حزبی فریدام هاوس و نماینده جمهوری خواه کارولینای جنوبی پس از نشست کاخ سفید در مصاحبه با پایگاه خبری هیل گفت: «من می‌خواهم این موضوع را شفاف کنم که ۱.۶ میلیارد دلار هیچ کاری برای رئیس‌جمهور نخواهد کرد.»

یک منبع نزدیک به مذاکرات تخصیص بودجه برای دیوار مرزی گفت که کاخ سفید مبلغ ۲.۱ میلیارد دلار را بدون محدودیت درباره چگونگی هزینه کردن برای امنیت مرزها در نظر گرفته است، اما میدوز گفت که وی انتظار دارد که دولت عدد بیشتری را در نظر داشته باشد.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که «نانسی پلوسی» نماینده دموکرات کالیفرنیا که سال آینده میلادی ریاست ریاست مجلس نمایندگان آمریکا را به دست می‌گیرد، روز شنبه در نوشته‌ای تأکید کرد دموکرات‌ها در موضوع دیوار مرزی کوتاه نخواهند آمد، حتی اگر تعطیلی دولت تا سال آینده میلادی کشیده شود.

وی گفت: «تا زمانی که ترامپ آشکارا به راه‌حلی که مورد توافق هر دو حزب باشد پایبند نباشد هیچ توافقی پیش از ژانویه و زمانی که مجلس نمایندگان جدید با اکثریت دموکرات‌ها تشکیل شود حاصل نخواهد شد.»

ترامپ پیش از این تهدید کرده بود که اگر کنگره ۵ میلیارد دلار برای ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک منابع مالی تخصیص ندهد، با عدم امضای لایحه بودجه، اجازه می‌دهد که دولت تعطیل شود. او قبلاً از امضای لایحه مصوب سنا که در آن بودجه‌ای برای ساخت دیوار در نظر گرفته نشده، خودداری کرد و از کنگره خواست لایحه تازه‌ای تصویب کند.

لوایح بودجه دولت آمریکا زمان‌بندی شده هستند و در صورتی که بودجه بعدی تا موعد مشخصی تصویب نشود، دولت وارد وضعیت تعطیل می‌شود. همین موجب شده تا دولت‌ها و ادوار مختلف کنگره از این ضرب‌الاجل‌های زمانی به عنوان اهرمی برای تایید سیاست‌ها و طرح‌های مد نظر خود استفاده کنند.