به گزارش پارس نیوز، 

بودجه ۹ دپارتمان فدرال و چندین موسسه و نهاد دولتی آمریکا، از نیمه شب جمعه به وقت آمریکا، صبح امروز(شنبه یکم دیماه) به وقت تهران، به پایان رسید و به گفته نیویورک تایمز، بدون یک توافق سیاسی بین دولت و مجلس، بیش از ۴۲۰۰۰۰ کارمند، بدون دستمزد کار خواهند کرد و ۳۸۰۰۰۰ نفر هم مشمول مرخصی اجباری خواهند شد. حتی بسته شدن بخشی از نهادهای منتخب هم مشکل آفرین خواهد بود.

آن‌چه در ادامه مشاهده می‌کنید تاریخچه زمانی تعطیلی‌های دولت فدرال در گذشته است.

۹ فوریه ۲۰۱۸ (یک روز)

علت: توافق افزایش بودجه در مورد افزایش هزینه‌کردهای نظامی، صندوق‌های جبران خسارت بلایای طبیعی و تمدید برنامه چیپ (حمایت از کودکان و زنان باردار)، توسط بسیاری از قانون‌گذاران، به علت توجه نکردن به امور مهاجران و حمایت از دریافت‌کنندگان ویزای داکا یا رویاپردازان (اعطای ویزا به فرزندان مهاجران)، رد شد.

چه اتفاقی افتاد؟ کنگره با بودجه‌ای ۴۰۰ میلیارد دلاری توافق و ترامپ آن را امضاء کرد.

۲۰-۲۲ ژانویه ۲۰۱۸ (۳ روز)

علت: لایحه مهاجرتی ترامپ در سنا رد شد. دموکرات‌ها خواهان این بودند که در این لایحه بودجه حمایت از کودکان مهاجر، تحت برنامه داکا، مشخص شود، اما جمهوری‌خواهان گفتند که ضرب‌العجل این برنامه، تا اواسط ماه مارچ نبوده است.

چه اتفاقی افتاد؟ دموکرات‌ها توافق کردند تا ۸ فوریه به مذاکره در این مورد ادامه دهند، اگر تا ۸ فوریه به توافقی نرسیدند، آنگاه سنا فورا به تصویب قانونی برای برنامه داکا خواهد پرداخت.

۱ تا ۱۷ اکتبر ۲۰۱۳ (۱۶ روز)

علت: تد کروز و محافظه‌کاران مجلس نمایندگان آمریکا، بر به تاخیر انداختن قانون اوباماکر تاکید کردند که رییس‌جمهور اوباما آن را رد کرد. مجلس نمایندگان چند ورژن از این قانون را تصویب کرد که مجلس سنا همگی را برگشت زد.

چه اتفاقی افتاد؟ تغییراتی جزیی در قانون اوباماکر ایجاد شد (شامل ملزومات تایید درآمد) و سپس اوباما لایحه بودجه را امضاء کرد. کنگره هم به افزایش محدودیت بدهی دولت رای داد.

۵ دسامبر ۱۹۹۵ تا ۲۱ ژانویه ۱۹۹۶ (۲۱ روز)

علت: بلندترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکا مربوط به مققرات اصلاحات بودجه ظرف ۷ سال بود. جمهوری‌خواهان از کلینتون می‌خواستند که از پیش‌بینی‌های اقتصادی دفتر بودجه کنگره استفاده کند و از پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه‌تر اداره مدیریت و بودجه استفاده نکند.

چه اتفاقی افتاد؟ واقعا هیچ چیز! جمهوری‌خواهان بی‌خیال شدند و کلینتون هم برنامه‌ای با پیش‌بینی‌های دفتر بودجه کنگره ارائه کرد که تضمین‌کننده یک بودجه متوازن در طول ۷ سال بعد بود.

۱۳ تا ۱۹ نوامبر ۱۹۹۵ (۵ روز)

علت: رییس‌جمهور کلینتون اصلاحات کنگره در بودجه خود را که در بردارنده افزایش آستانه بودجه سلامت بود، قبول نکرد.

چه اتفاقی افتاد؟ کنگره قبول کرد ۷۵ درصد بودجه دولت را برای یک ماه تصویب کند و کلینتون هم علی‌رغم مخالفت اولیه خود قبول کرد مقرراتی برای متوازن کردن بودجه در ۷ سال آینده، ایجاد شود.

۵ تا ۹ اکتبر ۱۹۹۰ (۳ روز)

علت: رییس‌جمهور جرج دابلیو بوش، به لایحه بودجه‌ای رای وتو داد که برنامه‌ کاهش کسری بودجه‌ای را که مد نظر او بود، در آن نبود. مجلس نمایندگان آمریکا نتوانست رای وتو را باز گرداند.

چه اتفاقی افتاد؟ کنگره یک راه‌حل مشترک را تصویب کرد که در آن برنامه کاهش کسری بودجه هم گنجانده شده بود. بوش آن را امضا کرد.

۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۱۹۸۷ (یک روز)

علت: دموکرات‌ها خواهان تامین مالی بیشتری برای کنتراهای نیکاراگوئه (شورشیان افراطی) بودند و می‌خواستند دکترین عدالت را بازگردانند که طی آن خبرگزاری‌ها ملزم به پوشش سیاسی متوازنی می‌شدند.

چه اتفاقی افتاد؟ کنتراهای نیکاراگوئه کمک‌های غیر مرگبار خود را دریافت کردند اما دموکرات‌ها بی‌خیال بازگرداندن دکترین عدالت شدند.

سایر بسته شدن‌های دولت به این تاریخ‌ها مربوط می‌شود:

۳ تا ۵ اکتبر ۱۹۸۴ (۱ روز): اختلاف بر سر حقوق مدنی و پروژه‌های آب

۳۰ سپتامبر تا ۳ اکتبر ۱۹۸۴ (دو روز): اختلاف بر سر قانون جنایی و پروژه‌های آب دولت ریگان

۱۰ تا ۱۴ نوامبر ۱۹۸۳ (۳ روز): اختلاف در مورد کمک‌های خارجی و بودجه آموزشی

۱۷ تا ۲۱ دسامبر ۱۹۸۲ (۳ روز): اختلاف بر سر بودجه ایجاد مشاغل و برنامه موشکی جنگ سرد دولت ریگان

۳۰ سپتامبر تا ۲ اکتبر ۱۹۸۲ (۱ روز): کنگره نتوانست به علت مشغله بالا، به موقع بودجه را تصویب کند

۲۰ تا ۲۳ نوامبر ۱۹۸۱ (۲ روز): اختلاف بر سر لایحه کاهش بودجه داخلی دولت ریگان

۳۰ سپتامبر تا ۱۲ اکتبر ۱۹۷۹ (۱۱ روز): اختلاف بر سر لایحه بودجه حمایت از زنان و دستمز کارکنان دولت

۳۰ سپتامبر تا ۱۸ اکتبر ۱۹۷۸ (۱۸ روز):اختلاف بر سر بودجه نظامی شامل هواپیمای با قابلیت حما سلاح هسته‌ای

۳۰ نوامبر تا ۹ دسامبر ۱۹۷۷ (۸ روز): اختلاف بر سر بودجه کمک‌های پزشکی

۳۱ اکتبر تا ۹ نوامبر ۱۹۷۷ (۸ روز): اختلاف با دولت کارتر بر سر قانون سقط جنین

۳۰ سپتامبر تا ۱۱ اکتبر ۱۹۷۶ (۱۰ روز): اختلاف بر سر بودجه وزارتخانه‌های کار، سلامتی و رفاه