به گزارش پارس نیوز، 

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که این سازمان در نظر دارد در ماه جاری میلادی، تجهیزات مخابراتی ایمن در اختیار اوکراین قرار دهد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، این تصمیم ناتو پس از وقوع حادثه تنگه «کرچ» در دریای آزُف اتخاذ شد که منجر به ورود غیرقانونی کشتی‌های اوکراین به حریم دریایی روسیه و نادیده گرفتن هشدارهای نیروهای امنیتی روسیه شده بود.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز امروز از آنچه که «آرامش و خویشتنداری» اوکراین پس از توقیف ناوهای این کشور توسط نیروهای امنیتی روسیه و انتقال آن به شبه‌جزیره کریمه خواند، تقدیر و تمجید کرد.

استولتنبرگ در رابطه با تجهیزات جدیدی که قرار است ناتو در اختیار اوکراین قرار دهد، گفت که این تجهیزات به عنوان بخشی از وعده 46 میلیون دلاری این ائتلاف نظامی غربی برای تقویت نیروهای مسلح اوکراین به این کشور تحویل داده می‌شود.

دبیرکل ناتو همچنین تأکید کرد که این تجهیزات مخابراتی تا قبل از پایان سال جاری میلادی در اختیار اوکراین قرار خواهد گرفت.

اخیرا تنش‌ها میان کی‌یف و مسکو بر سر تنگه کرچ در دریای آزُف که دریای مشترک میان دو کشور است بالا گرفته است. تنش‌ها میان دو کشور پس از آن آغاز شد که چند کشتی نیروی دریایی اوکراین که از دریای «آزُف» که دریای مشترک میان روسیه و اوکراین است سفری را به سمت بندر کرچ در کریمه آغاز کردند اما پیش از عبور از تنگه کرچ که جزء آبهای منطقه‌ای روسیه به شمار می‌رود، به گارد ساحلی روسیه اعلام نکردند که قصد عبور از این منطقه را دارند.

همین مسئله باعث شد تا به محض عبور این ناوها از مرز دریایی روسیه، و پس از آنکه این کشتی‌ها هشدارهای نیروهای امنیتی روسیه را نادیده گرفتند، تبادل آتش میان دو طرف آغاز شود و نیروهای امنیتی روسیه نیز در نهایت سه کشتی اوکراین را توقیف کرده و آنها را به همراه خدمه‌شان تا بندر کرچ همراهی کردند.

مسکو این اقدام نیروی دریایی اوکراین را اقدامی تحریک آمیز خوانده و گفته که این توطئه از جانب رئیس‌جمهور اوکراین در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور طراحی شده تا بتواند اندکی بر میزان محبوبیت خود در این شرایط بیفزاید.