به گزارش پارس نیوز، 

نخست‌وزیر مکلف لبنان در واکنش به ادعای کشف تونل‌هایی از لبنان به فلسطین اشغالی، گفت این اسرائیل است که روزانه بارها حریم هوایی و آبی لبنان را نقض می‌کند و همچنان بخشی از اراضی لبنان را تحت اشغال دارد.

 «سعد الحریری» نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان روز پنج‌شنبه در واکنش به ادعای رژیم صهیونیستی در مورد کشف تونل‌هایی از لبنان تا فلسطین اشغالی، گفت تل‌آویو خود مسئول این وضع است و این اسرائیلی‌ها هستند که ماهانه ده‌ها بار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد مرز لبنان و فلسطین اشغالی را نقض می‌کنند.

حریری که در نشستی در اندیشکده «چتم هاوس» لندن صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی در مورد ادعای کشف این تونل‌ها، گفت: «برخی رسانه‌ها را دیده‌اید که تیتر زده‌اند که لبنان تونل‌هایی دارد که به اسرائیل رفته و ادعاهایی مطرح شده که حزب‌الله این کار را کرده است. آیا تابحال شنیده‌اید که اسرائیل ماهانه چند بار به حریم هوایی لبنان تجاوز می‌کند؟ آیا تابحال شنیده‌اید که اسرائیل چند بار وارد آب‌های ما شده؟ شنیده‌اید؟»

وی افزود: «فکر می‌کنید منصفانه است؟ فکر می‌کنید منصفانه است که [اسرائیل] در ماه گذشته ۱۵۰ بار به آسمان لبنان تجاوز کرده؟ این منصفانه است که حریم آب‌های بین‌المللی ما ماهی ۱۰، ۲۰ بار نقض شود؟ و همچنان بخش‌هایی از اراضی ما، مزارع شبعا، تحت اشغال است. از دید ما به عنوان دولت لبنان، قطعنامه ۱۷۰۱ باید به طور کامل، طبق متن آن، اجرا شود.»

حریری ادامه داد: «ارتش لبنان به مسئله تونل‌ها خواهد پرداخت. اینکه با جسارت گفته شود که لبنان مسئول این وضعیت است، فکر می‌کنم [پیش از آن] این اسرائیل است که باید پاسخ دهد از زمان تصویب قطعنامه ۱۷۰۱ چند بار حریم لبنان را نقض کرده است. تعداد شکایاتی که ما [از اسرائیل] به سازمان ملل فرستاده‌ایم، آنقدر زیاد است که حسابش از شمار خارج است. اما چه پاسخی به آن‌ها داده شده است؟ هیچ.»

او در بخش دیگری از این نشست به روند تشکیل دولت جدید لبنان پرداخت و گفت اطمینان دارد که دولت جدید تا پایان سال ۲۰۱۸ تشکیل می‌شود. وی گفت: «اطمینان دارم که تا پایان سال دولت تشکیل می‌شود. البته می‌دانم که چالش‌های بزرگی پیش روی ماست... معادله در پارلمان تغییر کرده و برخی [سهم] بیشتری می‌خواهند. فقط همین یک مانع باقی مانده و اطمینان دارم که این مانع هم برطرف می‌شود.»

حریری با بیان اینکه لبنان بیش از این نمی‌تواند هزینه تبعات عدم وجود دولت را تاب آورد، گفت معتقد است که باید هرچه سریع‌تر دولت را تشکیل داد. وی گفت تلاش می‌کند تا لبنان را همزمان از سرایت ناآرامی از کشورهای همسایه و همچنین بروز درگیری با رژیم صهیونیستی، که به گفته وی هدف کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است، حفظ کند.

وی حضور یک و نیم میلیون پناهجوی سوری در لبنان را بار عظیمی بر دوش این کشور خواند و گفت امیدوار است که کشورهای خارجی که به کمک به لبنان متعهد شده بودند، به تعهدات خود عمل کنند.