به گزارش پارس نیوز، 

نماینده دائمی افغانستان در این سازمان، از کشورها خواسته که رقابت‌های بین کشورهای منطقه و فرا منطقه را به افغانستان نیاورند.

محمود صیقل، نماینده دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد گفت: 'تروریست‌ها و افراط گرایی خشونت بار نه تنها افغانستان، بلکه منطقه و جهان را تهدید می‌کند. این قطعنامه نشان می‌دهد که اکثریت قاطع کشورهای عضو سازمان ملل، از افغانستان در مبارزه با تروریست‌ها و ایجاد یک کشور باثبات و پیشرفته پشتیبانی می‌کنند. ما باور داریم صلح در افغانستان در صورتی تحقق پیدا خواهد کرد که پشتیبانی کشورهای همسایه، منطقه و جهان را از روند به رهبری و حاکمیت افغانستان داشته باشیم.'

این قطعنامه درباره وضعیت افغانستان با 124 رأی موافق و 3 رأی ممتنع که روسیه یکی از آنها بود بدون هیچ مخالفی تصویب شد.

نماینده افغانستان در سازمان ملل می‌گوید روسیه می‌خواست نشست اخیر مسکو برای افغانستان در قطعنامه از اهمیت خاص برخوردار باشد. اما صیقل اشاره می‌کند که یکی مشکلات در نشست مسکو، سفر پنج عضو طالبان بود که چهار نفر آنها در لیست تحریم‌های سازمان ملل قرار داشتند و روسیه برای سفر آنها از سازمان ملل درخواست مجوز نکرده بود. کاری که به گفتهٔ آقای صیقل، نقض تحریم‌های سازمان ملل بوده است.

واسیلی نیبنزیا نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد نیز در مورد صلح افغانستان گفت: 'صلح و ثبات در افغانستان برای روسیه خیلی مهم است. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم برای پایان جنگ طولانی افغانستان به تلاش‌هایشان ادامه دهند تا این کشور به یک توافق جامع سیاسی دست پیدا کند. مسکو برای پایان جنگ در افغانستان و ثبات سیاسی در این کشور در کنار جامعه جهانی به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد'.

با این حال نماینده اتحادیه اروپا از جامعه جهانی می‌خواهد از روند صلح به رهبری و حاکمیت دولت افغانستان پشتیبانی کنند.

نماینده آلمان هم خواست مشابهی از جامعهٔ جهانی دارد. با این تفاوت که از وضعیت امنیتی افغانستان بیشتر نگران به نظر می‌رسد.

نمایندگان هند و پاکستان در این نشست نیز پشتیبانی کشورهایشان را از روند صلح به رهبری و حاکمیت دولت افغانستان اعلام می‌کنند.

ملیحه لودی نماینده دائمی پاکستان در سازمان ملل گفت: 'ناامنی‌ها در افغانستان گسترش یافته است. ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا در افغانستان و طالبان نمی‌توانند خواست‌هایشان را بر مردم افغانستان تحمیل کنند. تلاش‌های سیاسی تنها راه حل جنگ در افغانستان است. پاکستان آماده همکاری با افغانستان است و از تلاش‌هایی که اخیر برای صلح توسط روسیه انجام شد نیز پشتیبانی می‌کند'.

نماینده ایران در سازمان ملل نیز خواهان برگزاری انتخابات شفاف و معتبر ریاست جمهوری در افغانستان است. او می‌گوید کشورش برای به سررسیدت انتخابات بااعتبار در افغانستان آماده کمک‌های بیشتر به افغانستان است.